Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
24.05.2018 aktualizacja 24.05.2018

Poznań/ Prezes Volkswagen Poznań doktorem h.c. Politechniki Poznańskiej

Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen (P) i prof.dr.hab.inż. Adam Hamrol (L) w czasie uroczystości, 23 bm. Jens Oksen otrzymał tytuł doktora Honoris Causa Politechniki Poznańskiej. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk 23.05.2018 Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen (P) i prof.dr.hab.inż. Adam Hamrol (L) w czasie uroczystości, 23 bm. Jens Oksen otrzymał tytuł doktora Honoris Causa Politechniki Poznańskiej. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk 23.05.2018

Prezes zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej. Władze uczelni przyznały Ocksenowi tytuł, podkreślając jego zasługi w dziedzinie inżynierii produkcji.

„Osoba Jensa Ocksena jest kojarzona w Poznaniu przede wszystkim z Fabryką Samochodów Użytkowych Volkswagen. Jest postrzegany jako ten, który w największym stopniu przyczynił się do uzyskania przez nią wyjątkowej pozycji w Poznaniu oraz Wielkopolsce. Należy jednak podkreślić, że Volkswagen wniósł do Polski nie tylko produkcję samochodów użytkowych, ale przyczynił się również do transferu nowej techniki i technologii, wzbogacając nasz potencjał o światowe doświadczenie i umiejętności zdobywania rynków dla polskich produktów. Dzięki temu powstał w Poznaniu jeden z najsilniejszych w Polsce ośrodków przemysłowych” – podkreślił w trakcie uroczystości promotor honorowego doktoratu prof. dr hab. inż. Adam Hamrol.

Dodał, że działalność Jensa Ocksena na rzecz Poznania i Wielkopolski, wykracza daleko poza „zwyczajowe obowiązki osoby kierującej dużym przedsiębiorstwem produkcyjnym”. Hamrol przypomniał, że Ocksen jako pierwszy cudzoziemiec, został laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2016, wyróżnienia przyznawanego „za czynienie dobra”. Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczając mu tę nagrodę podkreślił, że przyznawana jest ona ludziom, którzy „urzeczywistniają w swoim działaniu najważniejsze dla Wielkopolan wartości, którzy czynią dobro”, a laureat „zasłużył na to zaszczytne wyróżnienie zarówno pracą zawodową, jak również licznymi inicjatywami społecznymi”. Jens Ocksen otrzymał także wyróżnienie w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, organizowanym pod patronatem Prezydenta RP, będące potwierdzeniem dbałości o pracowników i szacunek dla pracy, która daje człowiekowi poczucie przydatności i należnego miejsca w ludzkiej społeczności.

„Każdy, kto zna bliżej naszego doktora honoris causa, wie, że to nie tylko świetny inżynier oraz menadżer, ale także wspaniały człowiek. W tym miejscu warto wrócić do znamiennego epizodu w jego życiorysie. Wiemy o nim z listu, jaki skierował do Kapituły wspomnianej już nagrody Kapuścińskiego. W swoich wspomnieniach przytacza scenę spotkania z dorosłym mężczyzną, mieszkańcem RPA, który zapytał go, czternastoletniego wówczas chłopca, o możliwość znalezienia dla niego jakiejkolwiek pracy. Spotkanie to, jak wspomina, otworzyło mu oczy na panujące na świecie nierówności społeczne. Lekcja, jaką wtedy odebrał, każe mu do dzisiaj traktować każdego człowieka indywidualnie i z należytym szacunkiem” – podkreślił Hamrol.

Odbierając tytuł Ocksen podkreślił, że czuje się bardzo dumy z tego wyróżnienia. „Jestem bardzo dumny, że pracuję w Volkswagen Poznań i że mogę współpracować z Politechniką Poznańską. Ta współpraca trwa od lat i przynosi wymierne korzyści. Zrealizowaliśmy wspólnie wiele ciekawych projektów, przy których poznałem wspaniałych ludzi. Z częścią z nich teraz pracujemy w jednej firmie” – dodał.

Jens Ocksen urodził się 8 kwietnia 1960 roku w Neustadt, w Dolnej Saksonii w Niemczech. Studia wyższe ukończył w 1985 roku w Fachhochschule Hannover (Uniwersytet Techniczny w Hanowerze). Pracę dyplomową pt. „System planowania produkcji i sterowania w firmie VARTA Batterie AG” napisał wspólnie z H.-D. Harmenningiem, uzyskując tym samym tytuł zawodowy Dipl.-Ing Fertigungstechnik (tytuł magistra inżyniera technologii produkcji – przyp.PAP).

Po ukończeniu studiów wyższych rozpoczął pracę zawodową jako inżynier planowania produkcji w Zakładzie Samochodów Użytkowych w koncernie Volkswagen Aktiengesellschaft w Hanowerze. Kariera zawodowa Jensa Ocksena jest do dziś nieprzerwanie związana z Volkswagen Aktiengesellschaft. W tym przedsiębiorstwie przeszedł wszystkie szczeble kariery aż do stanowiska prezesa Zarządu Volkswagen Poznań (dwukrotnie – przyp. PAP), oraz funkcji członka Kierownictwa Marki Volkswagen Samochody Użytkowe.

Volkswagen Poznań zatrudnia obecnie ponad 10 tys. pracowników. Przedsiębiorstwo jest największym pracodawcą w Wielkopolsce, a także największym producentem lekkich samochodów użytkowych w Polsce. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024