23.5.Warszawa (PAP/BBC/-Int.) - Królowa brytyjska otworzyła we
wtorek planetarium w Royal Observatory w Greenwich, którego
usytuowanie wyznacza przebieg południka zerowego. Wcześniej obiekt
poddano gruntownej modernizacji.
Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich (The Royal Greenwich Astronomical Observatory) - południowo-wschodniej dzielnicy Londynu, zbudował król Karol II w 1675 r. Wówczas służyło ono do pomiarów astrometrycznych, przydatnych do nawigacji w żegludze dalekomorskiej.
Przez pięć ostatnich lat obiekt gruntownie odnawiano. Obecnie jest to jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków tego typu.
Ważąca 45 ton, pokryta brązem kopuła obserwatorium w Greenwich ma kształt ściętego stożka, wykończonego szkłem. Pomieści 120 osób. Stożkowaty budynek jest nachylony pod kątem 51,5 stopni.
Chlubą odnowionego planetarium jest jeden z najnowocześniejszych na świecie, cyfrowych, laserowych aparatów projekcyjnych.
Remont obserwatorium był ostatnią fazą modernizacji muzeum morskiego National Maritime Museum, która kosztowała w sumie 16 mln funtów.
Obecna królowa brytyjska, wraz ze swoim ojcem, królem Jerzym VI, brała udział w otwarciu tegoż muzeum w 1937 r. Dokładnie 70 lat później, we wtorek, uczestniczyła ona w uroczystościach otwarcia odnowionego planetarium, należącego do zespołu muzealnego.
Jak podkreślił astronom z Royal Observatory, prof. Paul Murdin, nowe galerie, centrum nauczania i planetarium mają inspirować i motywować młodych ludzi i wzbudzać w nich zainteresowanie nauką "dla ich własnego rozwoju i lepszej przyszłości Wielkiej Brytanii".
Zwiedzający będą mogli wejść do planetarium już w piątek. (PAP)
zan/ krx/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.