"Nowe Pompeje" ukryte są w Rzymie - mówią eksperci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Według ekspertów pod rzymskim wzgórzem Oppio niedaleko Koloseum, a także w innych punktach Wiecznego Miasta mogą znajdować się "drugie Pompeje". Poinformowała o tym w poniedziałek przedstawicielka urzędu nadzoru nad zabytkami archeologicznymi.

Władze przyznają, że nie ma obecnie warunków do rozpoczęcia wykopalisk archeologicznych w tym miejscu. Zdaniem specjalistów pozostałości starożytnych budynków znajdują się na znacznej głębokości.

Cytowana przez włoskie media Eleonora Ronchetti z urzędu ochrony zabytków podkreśliła, że takie prace wymagałyby wyasygnowania kilku milionów euro.

Media wyjaśniają, że informacje o "nowych Pompejach", co ma odnosić się do rozmiarów ruin starożytnego miasta, zostały ujawnione w czasie posiedzenia stołecznych komisji kultury i środowiska na temat projektu utworzenia dużego placu zabaw i kilku boisk w rejonie Colle Oppio.

Przypuszcza się, że znajdują się tam między innymi pozostałości term cesarza Tytusa pochodzące z około 80 roku naszej ery. Prace prowadzone tam w latach 90. minionego wieku zostały zawieszone.

Niektórzy eksperci argumentują obecnie, że budowa placu zabaw w tym miejscu "definitywnie pogrzebałaby bezcenne skarby". Dlatego sprzeciwiają się takiej inwestycji.

Ale, jak się zauważa, nie brakuje też głosów, że "nowe Pompeje" pozostaną na razie dobrze chronione pod boiskami do piłki nożnej, koszykówki i torem wrotkarskim do czasu, gdy zapadnie decyzja o rozpoczęciu wykopalisk.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera