Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.05.2022
PL EN
09.05.2018 aktualizacja 09.05.2018

Znamy już cały genom róży

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki trwajacym osiem lat badaniom udało się poznać cały genom róży, przez wielu uznawanej za królową kwiatów – informuje "Nature Genetics".

Róża, sławna zarówno dzięki delikatnym płatkom, jak i woni oraz kolcom, występuje w około dwustu odmianach. Ogrody różane pojawiły się kilka tysięcy lat temu, prawdopodobnie w Chinach. W czasach rzymskich róże rozpowszechniły się na Bliskim Wschodzie, gdzie ceniono różane perfumy, a płatków kwiatów używano jako konfetti. Różami zajmuje się specjalna gałąź nauki - rodologia.

Kulturowo róża, zwłaszcza czerwona, miała wiele znaczeń – w starożytnym Egipcie była symbolem bogini Izydy, w Grecji – Afrodyty, w chrześcijaństwie - zarówno Chrystusa, jak i Maryi, ale też kościoła protestanckiego. Symbolizowała tęsknotę, miłość, męczeństwo, dziewictwo, bywała emblematem prostytutek i godłem ruchów lewicowych.

Trwające osiem lat badania nad liczącym 36 377 genów genomem róży przeprowadził zespół ponad 40 naukowców z Francji, Niemiec, Chin i Wielkiej Brytanii. Okazało się, że roślina ta jest bliżej niż dotychczas sądzono spokrewniona z … truskawką. Do jej krewniaków należą także jabłonie i grusze.

Zdaniem autorów dzięki znajomości genomu można będzie w przyszłości uzyskać odmiany róż o nowych barwach i zapachach, dłużej wytrzymujące w wazonie i odporniejsze na szkodniki. (PAP)

Auto: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022