
Dzięki trwajacym osiem lat badaniom udało się poznać cały genom róży, przez wielu uznawanej za królową kwiatów – informuje "Nature Genetics".
Róża, sławna zarówno dzięki delikatnym płatkom, jak i woni oraz kolcom, występuje w około dwustu odmianach. Ogrody różane pojawiły się kilka tysięcy lat temu, prawdopodobnie w Chinach. W czasach rzymskich róże rozpowszechniły się na Bliskim Wschodzie, gdzie ceniono różane perfumy, a płatków kwiatów używano jako konfetti. Różami zajmuje się specjalna gałąź nauki - rodologia.
Kulturowo róża, zwłaszcza czerwona, miała wiele znaczeń – w starożytnym Egipcie była symbolem bogini Izydy, w Grecji – Afrodyty, w chrześcijaństwie - zarówno Chrystusa, jak i Maryi, ale też kościoła protestanckiego. Symbolizowała tęsknotę, miłość, męczeństwo, dziewictwo, bywała emblematem prostytutek i godłem ruchów lewicowych.
Trwające osiem lat badania nad liczącym 36 377 genów genomem róży przeprowadził zespół ponad 40 naukowców z Francji, Niemiec, Chin i Wielkiej Brytanii. Okazało się, że roślina ta jest bliżej niż dotychczas sądzono spokrewniona z … truskawką. Do jej krewniaków należą także jabłonie i grusze.
Zdaniem autorów dzięki znajomości genomu można będzie w przyszłości uzyskać odmiany róż o nowych barwach i zapachach, dłużej wytrzymujące w wazonie i odporniejsze na szkodniki. (PAP)
Auto: Paweł Wernicki
pmw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.