Nieprawidłowe połączenia w mózgu u osób z zaburzeniami zachowania

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trudności z regulacją emocji u nastolatków z zaburzeniami zachowania mogą być związane z nieprawidłową komunikacją pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu – ciałem migdałowatym i korą przedczołową. Nieprawidłowości te nie występują u osób z cechami psychopatycznymi.

Przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) zespół badaczy z brytyjskich i amerykańskich ośrodków naukowych porównał funkcjonowanie mózgu u młodzieży z zaburzeniami zachowania i typowo rozwijających się nastolatków.

Doszedł on do wniosku, że młodzi ludzie z zaburzeniami zachowania (skłonnościami do zachowań antyspołecznych, takich jak posługiwanie się kłamstwem, wagarowanie, czy stosowanie przemocy), ale bez cech psychopatycznych (niezdolności do empatii i odczuwania wyrzutów sumienia) posiadają w mózgu słabsze połączenia pomiędzy ciałem migdałowatym - ośrodkiem przetwarzania emocji, a korą przedczołową - rejonem odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji i kontrolowanie zachowania. To właśnie dlatego takie osoby mogą mieć trudności z panowaniem nad emocjami i większe ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych i lękowych.

Co ciekawe, nieprawidłowych połączeń pomiędzy ciałem migdałowatym a korą przedczołową nie zaobserwowano u osób z zaburzeniami zachowania i wysokim natężeniem cech psychopatycznych.

"Nasze badanie pokazuje, że pomiędzy młodzieżą z wysokim oraz niskim natężeniem cech psychopatycznych występują istotne różnice w zakresie połączeń mózgowych. Wyniki badania mogą mieć wiele implikacji klinicznych, ponieważ sugerują, że interwencje psychologiczne nakierowane na wzmocnienie regulacji emocjonalnej są bardziej skutecznie w przypadku osób z zaburzeniami zachowania, ale bez cech psychopatycznych" – komentuje jeden z autorów badania, dr Graeme Fairchild.

Poprzednie badania sugerowały, że u podłoża problemów z regulacją emocji u młodzieży z zaburzeniami zachowania może leżeć nieprawidłowe funkcjonowanie ciała migdałowatego. Wykazano, że ciało migdałowate nastolatków z zaburzeniami zachowania słabiej reaguje na widok rozgniewanych i smutnych twarzy. Najnowsze badanie sugeruje jednak, że za deficyty emocjonalne młodzieży z zaburzeniami zachowania (ale bez cech psychopatycznych) odpowiada raczej wadliwość wspomnianych połączeń.

Rezultaty badania publikuje czasopismo „Social Cognitive and Affective Neuroscience” (https://academic.oup.com/scan/advance-article/doi/10.1093/scan/nsy019/4969497). (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

  • Fot. Adobe Stock

    Brazylia/ Zachorowania na dengę w 2024 roku na rekordowym poziomie 5,1 mln przypadków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera