Uczelnie i instytucje

Kraków/ Uniwersytet Ekonomiczny uruchomił program dla studentów związany z sektorem SSC/BPO/IT

Fotolia
Fotolia

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z zagranicznymi korporacjami uruchomił pilotażowy program edukacyjny adresowany do studentów, którzy chcą przygotować się do wyzwań stojących przed sektorem nowoczesnych usług wspólnych dla biznesu (SSC/BPO/IT).

W zajęciach specjalizacji The Future of Global Business Services uczestniczy grupa 24 studentów Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego. Jak przypomniał w środę prof. Jerzy Hausner z tego wydziału, Kraków jest najlepszym miejscem na tego typu pilotażowy program edukacyjny, bowiem studiuje tu blisko 200 tys. osób, z których wiele rozpoczyna potem pracę w szeroko pojętym sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.

Według danych stowarzyszenia ASPIRE, które zrzesza największe firmy sektora SSC/BPO/IT, w Krakowie w styczniu tego roku zatrudnienie w branży wyniosło prawie 67,8 tys. pracowników, co daje miastu pierwszą pozycję w kraju.

„Jestem człowiekiem uniwersytetu i dla nas to jest wyzwanie. Te organizacje biznesowe obecnie dostają to, czego potrzebują, ale za kilka lat mogą chcieć czegoś innego. Jeśli nie zaczniemy już teraz uczyć tych nowych kompetencji związanych z czwartą rewolucją przemysłową, to potem może być za późno” - ocenił prof. Hausner.

Nowa specjalizacja jest efektem współpracy między Wydziałem GAP Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie a 12 firmami należącymi do Stowarzyszenia ASPIRE: Hitachi Vantara, UPM, Ecolab, Abbvie, Brown Brothers Harriman, State Street Bank, AON, Alexander Mann Solutions, IBM, IG, Amer Sports, Electrolux.

Jak zaznaczają przedstawiciele porozumienia, program specjalizacji i sama formuła kształcenia nie mają odpowiednika w polskich realiach kształcenia dla biznesu, ale model ten ma jednocześnie charakter otwarty. Oba środowiska: uniwersyteckie i biznesowe zamierzają dążyć do stopniowego włączania nowych partnerów, zarówno biznesowych, jak i kolejnych uczelni.

Nowa specjalizacja składa się z siedmiu kursów specjalistycznych, rozłożonych na trzy semestry, a zajęcia prowadzone są w języku angielskim.

W każdym semestrze studenci, podzieleni na małe grupy, uczestniczą również w specjalnym module projektowym – pod opieką mentorów z poszczególnych firm pracują nad konkretnym projektem, który pozwala im z jednej strony poznać bardzo praktycznie specyfikę funkcjonowania firmy, a z drugiej dają firmom partnerskim szczegółowe rozwiązania różnorodnych problemów.

Wszystkie kursy zostały przygotowane przez wspólne zespoły, działające pod przewodnictwem Pawła Sulińskiego z Hitachi Vantara oraz dr. Krzysztofa Głuca z Wydziału GAP UEK. Również wszystkie zajęcia realizowane są z udziałem oddelegowanych pracowników z firm partnerskich.

Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta podkreśliła, że dobra koniunktura, związana z rynkiem pracy powoduje iż powstają nowe wyzwania przed miastem.

„Mamy świadomość, że Kraków jest jednym z największych ośrodków nowoczesnego biznesu w naszej części Europy, ale musimy pamiętać, iż nie jest to dane raz na zawsze. Dlatego cieszę się, że ten projekt realizowany jest w Krakowie i mam nadzieję, że będzie odpowiedzią na wyzwania rynku pracy” - dodała.

Także zdaniem przedstawicieli ASPIRE Kraków jest miastem coraz bardziej widocznym na mapie globalnych centrów biznesu. Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają również coroczne zestawienia "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". W ostatnim rankingu z 2017 r. stolica Małopolski osiągnęła 8. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

edytor: Bożena Dymkowska

rgr/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera