W. Brytania/ Rząd planuje zakaz sprzedaży plastikowych słomek i patyczków do uszu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Brytyjski rząd zapowiedział w czwartek wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek do drinków i patyczków do uszu w ramach kampanii na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska i wód morskich.

Zakaz wejdzie w życie najprawdopodobniej w 2019 roku, aby producenci mieli czas na wypracowanie nowych, korzystniejszych dla środowiska alternatyw i dostosowanie procesu produkcji. Według statystyk, Brytyjczycy zużywają 44,1 mld mieszadełek, 42 mld słomek i 13,2 mld patyczków do uszu rocznie.

Minister środowiska Michael Gove tłumaczył w napisanym dla "Timesa" artykule, że wybrał akurat te trzy produkty, ponieważ istnieją lub mogą być łatwo przygotowane ich zamienniki. W obecnej formie produkty te "po wyrzuceniu stanowią zanieczyszczenie, które rozkłada się przez setki lat" - wskazał Gove, dodając, że może być to zabójcze dla zwierząt.

"Kiedy przestajemy ich (tych przedmiotów - PAP) potrzebować, wiele z nich trafia do kanalizacji, a następnie do rzek i mórz, a tam blokują nosy żółwi morskich lub przebijają żołądki pingwinów" - argumentował.

Planowane wprowadzenie zakazu to kolejne z serii rozwiązań mających na celu ograniczenie wykorzystania jednorazowych produktów plastikowych. Wcześniej wprowadzono obowiązkową opłatę za torebki foliowe - rozszerzoną w marcu na wszystkie sklepy, a nie tylko obejmującą supermarkety - a także zapowiedziano wprowadzenie depozytu na plastikowe butelki, które będą mogły być przyjmowane przez specjalne urządzenia.

Kilkadziesiąt dużych sieci restauracji i barów, a także organizatorzy ponad 60 letnich festiwali muzycznych już zapowiedzieli dobrowolne wycofanie z użycia plastikowych słomek.

Pod koniec 2017 roku brytyjscy parlamentarzyści zaapelowali także do rządu o rozważenie wprowadzenia opłaty za używanie jednorazowych kubków do kawy, namawiając konsumentów do przejścia na naczynia wielokrotnego użytku.

Decyzja ministra Gove`a została zapowiedziana podczas szczytu Wspólnoty Narodów w Londynie, w trakcie którego ogłoszono także powstanie nowego, wartego 61,4 mln funtów (294 mln złotych) funduszu na rzecz badań nad walką z zanieczyszczeniem mórz przez plastik.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ cyk/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA/ Mimo wykrycia awarii misja Europa Clipper została dopuszczona do startu

  • 07.04.2021 EPA/CHRISTIAN BRUNA

    Astronomowie: sieć satelitów Starlink zakłóca pracę radioteleskopów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera