<strong>Chęć zdobycia ciekawszej i lepiej płatnej pracy jest dla Polaków najczęstszym powodem podjęcia nauki języków obcych</strong>. Motyw zarobkowy wskazuje aż 44 proc. badanych. Jednak nie brakuje także pasjonatów - dla 1/5 rodaków poznanie języka to sposób, by lepiej zrozumieć kulturę danego kraju, a 17 proc. uczy się go w celach turystycznych. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego niedawno wśród studentów Europejskiej Szkoły Kształcenia Korespondencyjnego (ESKK).
Jak wynika z badania, co trzecia osoba ucząca się - najpopularniejszego ciągle - języka angielskiego, przy wyborze kierowała się chęcią zdobycia lepszej pracy, co czwarta zaś wskazywała na jego przydatność podczas podróży. Wśród osób uczących się niemieckiego - drugiego w rankingu popularności - przeważają pasjonaci (41 proc.), jednak co piąty badany z jego znajomością wiąże nadzieje na lepiej płatną posadę. Osoby, które uczą się włoskiego najczęściej pragną rozwijać swoje zainteresowania (40 proc.), podnieść kwalifikacje zawodowe (30 proc.), a zdecydowanie rzadziej wskazują przydatność tego języka podczas podróży.
Sondaż pokazał także, że powody podjęcia nauki języka obcego różnią się w zależności od grupy wiekowej. Najwięcej pasjonatów jest wśród osób powyżej czterdziestego roku życia, gdzie niemal 40 proc. badanych traktuje naukę języka jako hobby. Wśród ludzi poniżej 25 roku życia hobbystą jest co piąty ankietowany. Osobom z przedziału 25-40 lat znajomość języka obcego bardzo często przydaje się podczas podróży (28 proc.), z kolei badani, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia taki powód wskazują czterokrotnie rzadziej. "To zrozumiałe - uważa Jerzy Gorzeń. - Młodsi ludzie wiążą nadzieję z wyjazdem za granicę do pracy czy na studia; o wiele częściej też podróżują".
Okazuje się również, że bardziej praktycznie do języków obcych podchodzą kobiety. To panie częściej wskazują na motyw zarobkowy oraz przydatność języków podczas wyjazdów zagranicznych. Mężczyźni mówią o nauce jako o hobby i wskazują na chęć poznania kultury danego kraju. Podobnie jest z mieszkańcami wielkich aglomeracji, gdzie co trzeci badany opisywał naukę języka jako pasję. Dla mieszkańców mniejszych miejscowości najważniejsze były powody zarobkowe.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.