Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
13.04.2018 aktualizacja 16.04.2018

Czas i przestrzeń tematem XVIII Festiwalu Nauki w Toruniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Festyn naukowy „Powrót do przyszłości”, koncerty, plenerowe inscenizacje, a przede wszystkim wykłady popularnonaukowe, warsztaty i eksperymenty, które można obserwować, wykonać albo poddać się im – to wszystko od 20 do 24 kwietnia podczas XVIII edycji Festiwalu Nauki Sztuki w Toruniu.

Tematem wiodącym festiwalu jest "Czas i przestrzeń". W środę 18 kwietnia rozdawane będą wejściówki na niektóre z imprez.

Festiwal otworzy w piątek 20 kwietnia koncert orkiestry kameralnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W sobotę wzrok przechodniów przyciągnie plenerowa inscenizacja historyczna na Starym Mieście - "Średniowieczna ulica". Na ten sam dzień Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) przygotował pokaz ubiorów sprzed wieków.

Na weekend 21 i 22 kwietnia zaplanowano festyn naukowy w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". Piknik pod hasłem "Naukowy powrót do przyszłości" bazuje na trylogii „Powrotu do przyszłości” w reż. Roberta Zemeckisa. Program imprez i tematykę poszczególnych eksperymentów i pokazów dostosowano do grup szkolnych, odbiorców indywidualnych i rodzin. Będzie tu można zobaczyć m.in. pojazd DeLorean DMC-12, którym dr Emmett Brown i Marty McFly "podróżują w czasie".

W niedzielę, wraz z kamerami programu Astronarium będzie można prześledzić największe odkrycia astronomiczne XXI wieku. Specjalnie na potrzeby Festiwalu, połączono wątki z kilku odcinków i przygotowano godzinny film na temat budowy i ewolucji Wszechświata, od Wielkiego Wybuchu do dziś. Drugi film dotyczyć będzie fal grawitacyjnych, wywołanych zderzeniami czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Na dużym ekranie widzowie zobaczą wielu najwybitniejszych polskich astronomów, w tym również absolwentów UMK. Wśród zaproszonych gości jest Bogumił Radajewski z Telewizji Polskiej oraz dr Krzysztof Czart z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Czy możliwe są spotkania poza czasem w historii i kulturze? Kiedy wynaleziono łuk? Kim byli szamani? Do czego służy dziegieć? Czym jest krajka? Kto i kiedy spopularyzował noszenie spodni w Europie? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedzi w skansenie Instytutu Archeologii UMK. Na weekendowych warsztatach pt. „Flinstonowie i Biskupin” chętni polepią naczynia, powiercą otwory w kamiennych toporach i spróbują swych sił w rąbaniu drewna krzemiennymi i brązowymi siekierami oraz w strzelaniu z łuku. Będzie można obejrzeć między innymi tradycyjny wyrób wiklinowych koszy, tkactwo oraz technikę sprangu.

Również na 21 kwietnia koło Naukowe Dziennikarstwa Historycznego UMK przygotowało dla miłośników historii „Escape room – W pracowni Kopernika”. Uczestnicy gry będą mogli cofnąć się do XVI wieku i przenieść do pracowni astronoma. Zostaną tam zamknięci i aby wyjść, będą musieli rozwiązać rozmaite zagadki dotyczące wielkiego uczonego.

„Widmowa” wędrówka po nieistniejącym mieście czeka uczestników wydarzenia pod hasłem „Czy na Podgórzu straszy?". Podgórz to miejsce, którego znaczna część istnieje już tylko w pamięci, na starych fotografiach i dawnych dokumentach. Ożywi je dr Marta Siwicka, literaturoznawczyni i współautorka projektu "Podgórz Widmo". Miejskie legendy opowiadał będzie również musical dla najmłodszych uczestników festiwalu. Oto z imion rusałek Ruń i Szawa dekretem króla Kazimierza Jagiellończyka rozwinęły się dwa miasta Toruń i Nieszawa. Jak to się stało? Szczegóły na scenie.

Starsi widzowie zobaczą 23 kwietnia teatralny esej o fizyce, a może fizyczny esej o teatrze… Niezdefiniowane do końca przedstawienie teatralne będzie dotyczyło przestrzeni, czasu i ruchu. Naukowcy przekonują, że choć używamy tych pojęć na co dzień, często nie zdajemy sobie sprawy z ich zagadkowości. Czy możemy sobie wyobrazić czas bez zmiany, przestrzeń bez przedmiotów? Czy możemy sobie wyobrazić ruch bez czasu i bez przestrzeni? Na te i wiele innych pytań popularyzatorzy nauki odpowiedzą wspólnie z aktorem mimem, który operując odpowiednio swoim ciałem potrafi wytworzyć iluzję: przestrzeni z jej ograniczeniami, czasu z jego ciągłością i ruchu z jego względnością.

Wśród otwartych uczelnianych „labów” znajdzie się „Lingolatorium - laboratorium wymierających słów”. Za to ci, którzy od słów chcą odpocząć, mogą odpłynąć „Pomiędzy słodycz a brawurę”. Taki tytuł nosi koncert na 5 fletów przygotowany przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Granice czasu i przestrzeni przekraczać można nie tylko sięgając gwiazd i wizytując muzea. Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK na wtorek 24 kwietnia przygotowało prezentację „Rekordy w sporcie”.

W programie festiwalu znalazły się pozycje zarówno dla bujających w obłokach, jak i twardo stąpających po ziemi. Oto Fundacja Akademia Biologii i Ochrony Środowiska UMK proponuje prezentację „Ptasi móżdżek, prawda czy fałsz?”. W środę 23 kwietnia będzie można wysłuchać wykładu o zaskakujących relacjach między ptakami. Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenie, każdy ptasi móżdżek jest na tyle inteligentny, na ile pozwala mu na to jego życie, niektóre ich poczynania są wręcz fenomenalne. Uczestnicy pokazu przekonają się, że określenie "ptasi móżdżek" to komplement, a nie ujma.

Równie fascynujące może okazać się codzienne życie wilków. Będą o tym przekonywać pracownicy Katedry Gleboznawstwa i Kształtowania Krajobrazu UMK. Od kilkunastu lat w podtoruńskich lasach występuje stała populacja wilków. Drapieżniki żyją obok człowieka - można je spotkać zbierając grzyby, jadąc rowerem czy uprawiając jogging. Zgodnie z silnie zakorzenionym stereotypem, wilk to krwiożercza bestia, która całe dnie i noce spędza na pogoni za zwierzyną oraz na straszeniu ludzi. Czy to prawda? Czy wilk rzeczywiście stanowi zagrożenie dla człowieka? Dowiedzą się tego widzowie filmów przedstawiających sceny z życia dzikich wilków żyjących w lasach regionu.

Festiwal zakończy operetka w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Na większość wykładów, warsztatów i pokazów wstęp jest wolny. W środę 18 kwietnia w godz. 16.00-18.00 w Centrum Kultury „Dwór Artusa” ul. Rynek Staromiejski 6 w Toruniu będą rozdawane wejściówki na następujące wydarzenia: Czas, przestrzeń, ruch - teatralny esej o fizyce, fizyczny esej o teatrze (23 kwietnia), Labirynt czasoprzestrzenny (23 kwietnia), Radio Planet i Komet (23 kwietnia), Za horyzontem (21 kwietnia), Podróż na Marsa (21-24 kwietnia).

Program wszystkich wydarzeń znajduje się tutaj.

Patronat medialny nad XVIII Festiwalem Nauki w Toruniu objął serwis PAP Nauka w Polsce.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023