Konferencja „Języki i emocje” wkrótce w Katowicach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwujęzyczność, mutyzm, jąkanie, zarządzanie sobą w czasie – to niektóre tematy międzynarodowej Konferencji „Języki i Emocje”, która odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia w Katowicach. Promują ją m.in. happeningi w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

„To już trzecia edycja naszej konferencji, kładziemy nacisk na praktykę. Będziemy mówić m.in. o badanym przez nas językowo zjawisku dwujęzyczności zamierzonej. To sytuacja, kiedy rodzice mieszkają w Polsce, oboje są Polakami i zwracają się do swojego dziecka w języku obcym” – wyjaśniła organizatorka konferencji dr Sonia Szramek-Karcz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas wtorkowej konferencji prasowej.

„Badania pokazują, że nawet nie trzeba tego robić cały czas. Będziemy mówić podczas konferencji, jak wspierać dziecko w dwujęzyczności zamierzonej, której efektem jest m.in. plastyczność umysłu, łatwiejsze uczenie się innych języków, otwartość na ludzi” – dodała.

Mutyzm jest diagnozowany wtedy, kiedy dziecko nie mówi lub jego mowa jest w znacznym stopniu ograniczona. „Drugiego dnia skupimy się właśnie na mutyzmie i jąkaniu, zaprezentujemy nowatorskie podejście do zaburzeń płynności mowy, powiemy, co wspólnego mają te dwa zaburzenia i jaka jest skuteczna terapia” – wyliczała dr Szramek-Karcz.

Trzeci dzień konferencji będzie poświęcony m.in. rozwojowi i zarządzaniu sobą w czasie. Warsztaty na ten temat poprowadzi Konstancja Opryszek. „Opowiem, jak dobrze określać sobie cele i priorytety, jak je wyznaczać, na czym się skupiać, czego nie robić – ludzie często robią milion rzeczy, ale pięćdziesięciu nie musieliby robić. Będzie też mowa o monitorowaniu i analizie tego, co udało się nam osiągnąć w danym tygodniu” – wyjaśniła. 

PAP - Nauka w Polsce

Autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowinki ze świata paleontologii kręgowców – wśród tematów europejskiej konferencji w Krakowie

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Trwa rejestracja do ogólnopolskiej edycji międzynarodowego konkursu naukowego FameLab

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera