
<strong>Radioterapeuta prof. Harry Bartelink odebrał w Gdańsku tytuł doktora honorowego Akademii Medycznej w Gdańsku</strong>. Prof. Bartelink uchodzi za jeden z największych autorytetów światowej onkologii. Prof. Bartelink opracował testy umożliwiające bezpieczne napromienianie i opisał interakcje pomiędzy lekami przeciwnowotworowymi i napromienianiem. Pozwoliło to opracować strategię równoczesnej radioterapii i leczenia cisplatyną u chorych na raka płuca, która następnie stała się również światowym standardem w leczeniu zaawansowanych nowotworów głowy i szyi oraz raka szyjki macicy.
Prof. Bartelink opracował nowy, obecnie powszechnie przyjęty schemat radioterapii nowotworu piersi chroniący kobiety przed koniecznością amputacji tego organu. W badaniach nad tą metodą uczestniczyło 5000 chorych w kilkudziesięciu krajach i było to największe na świecie badanie z zastosowaniem radioterapii.
"Przez wiele lat jedyną formą leczenia raka piersi była amputacja, która była nieszczęściem dla kobiet. Z tego powodu wiele kobiet unikało lekarza nawet widząc, że coś złego się dzieje. Leczenie oszczędzające amputację jest teraz standardem światowym" - dodał prof. Jassem.
Podkreślił, że stażyści, którzy z nim współpracują, a którzy wywodzą się z Polski zawsze wykazują się wysokim poziomem wiedzy i sumiennością w pracy.
"Radioterapia prowadzona w Gdańsku, Gliwicach czy innych ośrodkach stoi na takim samym poziomie jak w Europie. Poziom leczenia napromienianiem w Polsce przewyższa na przykład średni poziom leczenia w USA. W Polsce jest niewiele ośrodków, ale są one niezwykle specjalistyczne a w USA jest kilka ośrodków o wspaniałych wynikach ale jest mnóstwo małych ośrodków, w których ta terapia jest prowadzona pod względem jakości gorzej" - ocenił prof. Bartelink.
Prof. Harry Bartelink ukończył Wydział Medyczny Uniwersytetu w Nijmegen, a następnie odbył staż i otrzymał stopień doktora medycyny w Holenderskim Instytucie Onkologii-Szpitalu im. Antoniego van Levenhoeka. W latach 1985-2007 był tam kierownikiem Zakładu Radioterapii. W 1990 roku otrzymał stanowisko profesora eksperymentalnej radioterapii we Free University w Amsterdamie, a w 1999 roku przeszedł do Uniwersytetu w Amsterdamie. Jest szefem Europejskiego Towarzystwa Onkologicznego.
PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.