<p>Po raz pierwszy udało się uzyskać niedojrzałe męskie komórki rozrodcze ze szpiku kostnego - informuje pismo "Reproduction: Gamete Biology". Autorzy pracy liczą, że uda się dzięki niej lepiej zrozumieć etapy rozwoju plemników. </p><p> </p><p />
Doświadczenie przeprowadzili naukowcy z Northeast England Stem Cell Institute w Newcastle upon Tyne oraz z kilku niemieckich ośrodków naukowych. Ze szpiku kostnego pobranego od zaproszonych do badań mężczyzn pobrali tzw. mezenchymatyczne komórki macierzyste. To specjalny rodzaj komórek, które dają początek wielu tkankom. Wcześniej udało się z nich wyhodować m.in. tkankę mięśniową.
Komórki mezenchymatyczne poddano w laboratorium działaniu czynników, dzięki którym przekształciły się w komórki macierzyste plemników, tzw. spermatogonia, z których u zdrowego mężczyzny powstają dojrzałe plemniki.
Podobny eksperyment naukowcy kierowani przez prof. Karima Nayernię przeprowadzili wcześniej na myszach. Ale wówczas poszli jeszcze o krok dalej, bowiem uzyskane z mysiego szpiku kostnego spermatogonia przeszczepili do jąder samcom. Okazało się, że komórki te przeszły pierwszy podział mejotyczny, tj. kolejne stadium na drodze do powstania plemników. Jednak później ich rozwój uległ zahamowaniu.
W swoich kolejnych doświadczeniach prof. Nayernia chce sprawdzić, czy w laboratorium można pobudzić spermatogonia do dojrzewania i przekształcenia się w plemniki. Badacz ocenia, że powinno mu to zająć 3 do 5 lat.
Zespół prof. Nayerni zyskał rozgłos w lipcu 2006 roku, gdy na łamach pisma "Developmental Cell" badacze poinformowali o uzyskaniu mysich plemników z zarodkowych komórek macierzystych, czyli komórek o największych możliwościach rozwojowych. Plemniki te wykorzystano następnie do zapłodnienia mysich komórek jajowych, co doprowadziło do narodzin siedmiu myszek. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.