Fizyczka modyfikuje konstrukcję laserów VCSEL

Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe

Dr inż. Paulina Komar z Politechniki Łódzkiej pracuje nad projektem bardziej uniwersalnych zwierciadeł w konstrukcji laserów VCSEL. Lasery te są stosowane m.in. w drukarkach laserowych czy też napędach optycznych CD lub DVD.

Dr inż. Paulina Komar z Instytutu Fizyki PŁ jest jedną z laureatek programu HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która powróciła do Polski, aby tu realizować swoje badania – informuje rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Dr Komar, absolwentka studiów na kierunku fizyka techniczna w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, od kwietnia 2017 roku jest adiunktem w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej, gdzie zajmuje się komputerowym modelowaniem zjawisk fizycznych w laserach o emisji powierzchniowej - VCSEL.

Lasery VCSEL stosowane są m.in. w drukarkach laserowych, myszach komputerowych czy też napędach optycznych do odczytu płyt CD lub DVD. Pełnią też ważną rolę w telekomunikacji światłowodowej, a w 2017 roku zostały użyte w najnowszych iPhone X jako detektory głębi obrazu do trójwymiarowego mapowania i rozpoznawania twarzy.

Jak podkreśla badaczka, ważnym elementem konstrukcji laserów konwencjonalnych VCSEL są zwierciadła Bragga (DBR), składające się z warstw dwóch rodzajów materiałów, które powtarzają się naprzemiennie (kilkunasto- lub nawet kilkudziesięciokrotnie). W produkcji laserów największym technologicznym ograniczeniem jest niewielka liczba materiałów, które nadają się do wytworzenia tych zwierciadeł.

Badaczka pracuje nad zaprojektowaniem bardziej uniwersalnych zwierciadeł, które w konstrukcji laserów VCSEL będą mogły zastąpić chociaż jedno ze zwierciadeł DBR.

„Proponowaną alternatywą jest stworzenie płaskich zwierciadeł skupiających HCG (ang. high contrast grating) zbudowanych z pasków materiału o dużym współczynniku załamania światła. Kilkunastokrotnie mniejsza grubość takich zwierciadeł w porównaniu do grubości zwierciadeł konwencjonalnych pozwoli na uproszczenie struktury lasera oraz zmniejszenie ilości materiału potrzebnego do wytworzenia urządzenia” - oceniła dr Komar.

Według niej umożliwi to także konstruowanie nowych laserów VCSEL, których obecnie nie można wyprodukować z powodu braku odpowiednich materiałów potrzebnych do produkcji zwierciadeł konwencjonalnych DBR.

Projekt finansowany z grantu HOMING ma się zakończyć w 2020 roku. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    440 mln zł z Funduszy Europejskich na fotoniczne układy scalone

  • Fot. Adobe Stock

    PIIT: prawo o AI powinno regulować kwestie bezpieczeństwa i być przyjazne innowacjom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera