
<p><strong><a href="http://www.kobidz.pl/app/site.php5/article/1516/3616.html">Rozstrzygnięto konkurs na Suberbohatera</a>, który zorganizował Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ). </strong>Zadaniem postawionym dzieciom i młodzieży było stworzenie postaci, która będzie sympatycznym i szlachetnym obrońcą zabytków. <strong>Autorką zwycięskiego rysunku jest Katarzyna Wyrzykowska z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Wałczu. </strong></p>
Zwycięski projekt będzie wykorzystywany przy promowaniu przyszłych projektów KOBiDZ skierowanych do najmłodszych.
"Wpłynęło 200 prac od 140 uczestników z całej Polski. Dominowały zgłoszenia z klas czy szkół, ale nadeszło również trochę indywidualnych projektów" – informuje Bartosz Skaldawski, kierownik Działu Edukacji i Promocji KOBiDZ.
Laureatka otrzyma w nagrodę aparat fotograficzny.
Zdaniem komisji konkursowej postać najlepiej wyraża idee przyświecającą działalności KOBiDZ – zabytki nie są martwe, ponieważ kryje się za nimi żywa i ciekawa historia. Postać uzbrojona jest w miecz, na jej plecach powiewa biało-czerwona peleryna przywodząca na myśl flagę narodową. W prawej ręce dzierży kulę ziemską, na której widoczny jest zamek – zabytek oraz wieża z zegarem, być może symbolizująca możliwość przeniesienia się w czasie. Superbohater spogląda na glob z troską w oczach.
Autorzy siedmiu innych wyróżnionych prac otrzymają w nagrodę odtwarzacze mp3 wyposażone w dyktafon.
Co ciekawe, pośród ośmiu najlepszych prac, cztery z przedstawionych postaci są uzbrojone – w trzech przypadkach tradycyjnie w miecze (oprócz pracy laureatki jeszcze projekty wykonane przez Aleksandrę Czarnacką ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białej Podlaskiej i Marcina Zienkiewicza ze Szkoły Podstawowej w Ulanie-Majoracie) i, w jednym - w dosyć nietypowy karabin (Łukasz Wrona z Gimnazjum nr 2 w Żyrardowie). Wygląda na to, że polski obrońca zabytków ma naprawdę trudne zadanie do wykonania przed sobą. I nie może przebierać w środkach.
Pozostałe wyróżnione projekty można obejrzeć na stronie KOBiDZ: http://www.kobidz.pl/app/site.php5/Show/1516.html
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.