Grobowiec z czasów cesarza Marka Aureliusza odkryty w Rzymie

Włoscy archeolodzy odkryli w Rzymie monumentalny grobowiec
rzymskiego generała i konsula z czasów cesarza Marka Aureliusza -
donosi serwis internetowy Times Online.

Odkrycia na stanowisku w północnej części miasta, na brzegu Tybru w pobliżu via Flamina, dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Cristiano Ranieri.

Jak poinformowała archeolog Daniela Rossi, odkryte pozostałości marmurowego grobowca należącego do - jak głosi inskrypcja - Marcusa Noniusa Macrinusa są najważniejszym pomnikiem starożytności, odsłoniętym w Rzymie w ciągu ostatnich 20 lat.

Według Cristiano Ranieri, część grobowca dawno temu osunęła się w niestabilnym gruncie w stronę rzeki, ale jego kolumny, dach i zdobienia zachowały się w nienaruszonym stanie. Niektóre elementy grobowca zsunęły się do Tybru, ale zostały już wydobyte przez archeologów.

Marcus Nonius Macrinus był generałem i konsulem, który dowodził legionami cesarza Marka Aureliusza - panującego w latach 161-180 n.e. - podczas prowadzonych przez niego kampanii wojennych.

Odkryty grobowiec być może zostanie zrekonstruowany i udostępniony jako główna część planowanego "Parku Archeologicznego Via Flamina", w którym znajdowałby się także dom cesarzowej Liwii - żony cesarza Oktawiana Augusta (63 r. p.n.e. - 14 r. n.e.) - położony w poliżu w Prima Porta. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera