Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2022
PL EN
01.02.2018 aktualizacja 05.02.2018

Wrocław/ Studenci tworzą wystawę nt. utraconych przez Wrocław podczas II wojny zabytków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wystawę dotyczącą utraconych przez Wrocław w wyniku II wojny światowej zabytków oraz prób ich odzyskiwania realizują wrocławscy studenci. Wystawa powstaje w ramach zajęć współprowadzonych przez Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Centrum Historii Zajezdnia.

Ekspozycję „Skarby Wrocławia. Nieme ofiary II wojny światowej” będzie można oglądać od 7 lutego na wrocławskim Rynku.

Jak poinformował PAP Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia, na wystawie będzie można poznać historię najbardziej znanych zabytków związanych przed wojną z Wrocławiem.

Wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego dr Wojciech Kucharski powiedział PAP, że ekspozycja będzie obejmowała 20 plansz wystawienniczych. „Pokażemy na nich przedwojenny Wrocław i jego zabytki, następnie Wrocław podczas Festung Breslau i ewakuację zabytków z miasta” - mówił naukowiec.

Na planszach zostaną przedstawione m. in. niedawno odzyskana Madonna pod Jodłami Cranacha czy kolekcja żydowskich rękopisów średniowiecznych kompletowanych przez Leona Saravala. Zaprezentowana zostanie również odzyskana „Liber de natura rerum” – XV-wieczna encyklopedia pochodząca z Wrocławia.

Kucharski dodał, że ostatnia z plansz będzie poświęcona wrocławskim zabytkom, które do tej pory nie zostały odzyskane. „To przykłady malarstwa, rzeźby czy rzemiosła” - powiedział.

Studenci realizują wystawę w ramach nowo powstałego kierunku „Historia w przestrzeni publicznej”, współprowadzonego przez Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Centrum Historii Zajezdnia.

Jak podkreślił Kucharski, zajęcia mają uczyć studentów praktycznych umiejętności. „Trudno uczyć robienia wystaw jedynie mówiąc o tym. W związku z tym od tego roku akademickiego postanowiliśmy w ramach zajęć organizować prawdziwe wystawy, tak aby studenci zobaczyli jak przygotowuje się wystawę pod względem autorskim oraz zarządczym” – mówił.

Pomysłodawczyni nowego kierunku dr hab. Joanna Wojdon dodała, że zajęcia przygotowują studentów do różnych aspektów pracy zawodowej historyka, takich jak dziennikarstwo, gry, organizacja imprez. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/pdo/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022