Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
19.01.2018 aktualizacja 19.01.2018

Zbliża się termin składania wniosków o ERC Consolidator Grants

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Do 15 lutego 2018 r. można składać wnioski o granty European Research Council Consolidator Grants. Naukowcy, którzy przygotowują wnioski z polskimi jednostkami badawczymi mogą liczyć na wsparcie Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN.

ERC oferuje kilka rodzajów grantów, w zależności od m.in. etapu kariery, na jakim znajduje się naukowiec. Granty Consolidator skierowane są do osób od 7 do 12 lat po doktoracie i pozwalają uzyskać finansowanie w wysokości nawet 2 mln euro (z możliwością pozyskania dodatkowych 750 tys. euro w określonych sytuacjach) na okres do 5 lat.

"ERC Consolidator Grants są niestety nie tylko prestiżowe, ale też trudne do zdobycia dla polskich uczonych, ponieważ na tym etapie kariery (7-12 lat po doktoracie) najbardziej uwidoczniają się różnice między rodzimą nauką a realiami państw zachodnich" - komentuje Andrzej Dudziński z Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN.

Wymienia, że te różnice są widoczne zarówno w zakresie budowy CV naukowca, jak i w kwestii kształtu przyjętej przez niego drogi naukowej. I dodaje, że chodzi m.in. o konieczność spełnienia wymogów habilitacyjnych. "Z tego względu, jako Biuro chcemy dołożyć wszelkich starań by dotrzeć do jak największej liczby aplikujących i pomóc im w jak najlepszym przygotowaniu wniosku, tak by pokazać ich projekt i ich dokonania w jak najlepszym świetle i zwiększyć ich szanse na uzyskanie finansowania" - informuje.

Wszyscy naukowcy przygotowujący wnioski o granty ERC z polskimi jednostkami badawczymi mogą liczyć na wsparcie Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN (doskonalosc@pan.pl). Naukowcy mogą uzyskać tam informacje o zasadach konkursów ERC. Ale także udzielana jest im pomoc w dopracowaniu pomysłu badawczego (sieciowanie z panelistami i laureatami ERC), dopracowaniu prezentacji pomysłu badawczego we wniosku (struktura wniosku, cele, edycja, korekta językowa). Biuro pomaga też w konstruowaniu budżetu wraz z uzasadnieniem i przygotowuje aplikantów do rozmowy kwalifikacyjnej, która jest elementem niezbędnym do uzyskania grantu.

15 lutego 2018 r. zamyka się nabór wniosków o granty European Research Council Consolidator Grants. W ciągu zaledwie dekady swojego istnienia European Research Council (ERC) wypracowała sobie renomę jednej z najbardziej prestiżowych instytucji finansujących badania naukowe na świecie.

Poza stabilnym finansowaniem i prestiżem granty ERC oferują również znaczną niezależność naukową, są bowiem związane wyłącznie z osobą kierownika projektu, który może w trakcie trwania grantu zmienić jednostkę, w której realizuje swój projekt.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023