
<p><strong>W nocy z 1 na 2 marca Księżyc zakryje i odkryje Saturna. Zjawisko będzie dobrze widoczne z całego terenu Polski</strong> - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. "Warunki do obserwacji na terenie naszego kraju będą dobre. Oba ciała będą znajdować się około 26 stopni nad horyzontem, a więc na tyle wysoko, że w obserwacjach nie powinny przeszkadzać nam budynki, drzewa czy łuna miejska" - zachęca naukowiec. Jeśli pogoda dopisze, Centrum zorganizuje pokaz tego ciekawego zjawiska - o godzinie 3:15 na tarasie przy ul. Bartyckiej 18.</p>
Właśnie z zakryciem jasnej planety będziemy mieli do czynienia w nocy z 1 na 2 marca. Będący dwa dni przed pełnią Księżyc, swoim ciemnym brzegiem, zakryje jedną z jaśniejszych planet - Saturna.
Saturn świeci obecnie blaskiem porównywalnym z jasnością najjaśniejszych gwiazd na niebie, więc jego zniknięcie za tarczą Srebrnego Globu, a potem pojawienie się, będzie na pewno zjawiskiem efektownym. Tym bardziej, że dysponując teleskopem o powiększeniu około 100 razy będzie można w szczegółach obserwować, jak obdarzona pięknymi pierścieniami planeta powoli chowa się za ciemnym brzegiem tarczy Księżyca.
"Warunki do obserwacji na terenie naszego kraju będą dobre. Oba ciała będą znajdować się około 26 stopni nad horyzontem, a więc na tyle wysoko, że w obserwacjach nie powinny przeszkadzać nam budynki, drzewa czy łuna miejska" - zachęca naukowiec.
Zakrycie zacznie się w okolicach godziny 3:30. Jego dokładny czas zależy od współrzędnych geograficznych miejsca obserwacji np. w Gdańsku o początek zjawiska wydarzy się o 3:25, a w Krośnie o 3:34. Odkrycie Saturna, widoczne przy jasnym brzegu tarczy Księżyca, będzie można obserwować w okolicach godziny 4:15 (od 4:10 do 4:17 w zależności od lokalizacji). AOL
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.