Małpy bonobo nie są łagodne

Bonobo, gatunek małp blisko spokrewniony z szympansami, bardzo
długo uważany był przez naukowców za odznaczający się bardzo
pokojowym usposobieniem. Najnowsze badania dowodzą jednak, że
bonobo posuwają się agresywnych zachowań, takich jak polowania na
inne małpy - informują naukowcy w "Current Biology".

W stadzie bonobo, w przeciwieństwie do szympansów, wyższy społeczny status przysługuje samicom. Bonobo miały opinie mniej agresywnych. Uważano, że, w odróżnieniu od szympansów, nie łączą się w grupy, żeby polować. Z obserwacji naukowców wynikało, że wolą uprawiać seks niż walczyć, i że polują wyłącznie na małe gryzonie.

Najnowsze badania dowodzą jednak, że dzikie bonobo polują na młode osobniki należące do naczelnych i zjadają je.

Jak wyjaśnia Gottfried Hohmann z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka, u szympansów dominacja samców wiązana jest z przemocą fizyczną, polowaniem i zjadaniem mięsa. Przez kontrast do tego często argumentuje się, że brak dominacji samców u bonobo wiąże się z brakiem polowań i mięsożerności. Okazuje się jednak, że podobne zachowania agresywne mogą występować mimo odmiennej struktury społecznej.

Naukowcy prowadzili badania w LuiKotale, w obrębie parku narodowego Salonga w Kongo. Obserwowali bonobo przez ostatnich pięć lat. Badacze udokumentowali trzy przypadki, kiedy bonobo upolowały i zjadły małpy innych gatunków. W dwóch innych przypadkach polowanie zakończyło się niepowodzeniem. W przeciwieństwie do szympansów, w polującej grupie bonobo dużą rolę odgrywały samice.

Zdaniem naukowców, przeczy to wcześniejszym teoriom, że dominacja i agresja samców jest przyczyną polowań.

Bonobo zamieszkują lasy nizinne na południe od rzeki Kongo. Obok szympansów są najbliższymi krewniakami człowieka. Bonobo najbardziej znane są ze swoich zachowań seksualnych. Panuje wśród nich tzw. promiskuityzm, co oznacza, że w stadzie seks uprawia "każdy z każdym", zarówno w konfiguracji hetero- jak i homoseksualnej. U bonobo seks jest sposobem na rozwiązywanie sporów, godzenie się po konflikcie czy wyrażanie wdzięczności. KRX

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera