
<strong>Nowatorską operację korygującą lejkowatość klatki piersiowej za pomocą modelującej płytki metalowej przeprowadzili u 15-letniego chłopca chirurdzy pod kierunkiem dr. Krzysztofa Boguckiego z Centrum Zdrowia Dziecka w Olsztynie.</strong> Wyjątkowość operacji, która odbyła się 20 lutego, polegała na zastosowaniu małoinwazyjnej metody Nuss'a.
Lejkowatość klatki piersiowej to wrodzona wada występująca u 1-2 procent osób. Jest to zagłębienie w klatce piersiowej w kształcie lejka - wyjaśnia ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie dr Wojciech Choiński.
Wyjątkowość operacji, która odbyła się 20 lutego w Olsztynie polegała na zastosowaniu małoinwazyjnej metody Nuss\\'a. Po niewielkim nacięciu chirurg wkłada pod mostek modelującą płytkę, która ma skorygować nieprawidłowe zagłębienie; pozostaje ona w ciele pacjenta 2-3 lata, a następnie jest usuwana.
Lejkowatość klatki piersiowej może się z wiekiem pogłębiać i powodować ucisk na płuca, wskutek czego dochodzi do zaburzenia pracy serca. ALI
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.