Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: naukowy ferment w starym młynie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

W zaadaptowanym budynku dawnych Młynów Toruńskich od czterech lat naukę popularyzuje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jego wizytówką jest 33-metrowe Wahadło Foucaulta i - jak na Toruń przystało - wystawa "O obrotach" nawiązująca do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika.

Toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest finalistą w kategorii Instytucja w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Młyn Wiedzy działa od 8 listopada 2013 r. w - jak wskazuje na to jego nazwa - specjalnie zaadaptowanym budynku dawnych Młynów Toruńskich. Wzniesiony w latach 80. XIX w. obiekt mieścił niegdyś jeden z największych na Pomorzu parowych młynów zbożowych, zaś teraz jest domem dla toruńskiego centrum nauki.

"Właśnie za sprawą specyficznego układu budynku, nasze centrum nauki jest trochę nietypowe" - opowiada PAP dyrektor Młyna Wiedzy Monika Wiśniewska. Instytucja mieści się na sześciu kondygnacjach, co skutkuje silnym podziałem tematycznym poszczególnych wystaw. "Na jednym piętrze mamy na przykład wystawę o ruchu obrotowym, na drugim - wystawę o rzekach i statkach, a na jeszcze innym - strefę dla dzieci ze specjalnymi klockami edukacyjnymi. Wszystko to bardzo odrębne światy, zupełnie inne przestrzenie. Doceniają to osoby, które odwiedzają nasze centrum, a były wcześniej w innych” - kontynuuje.

Wizytówką Młyna Wiedzy jest liczące 33 metry długości Wahadło Foucaulta, widoczne przy wejściu do centrum i z każdej jego kondygnacji. Wahadło jest nie tylko najbardziej rozpoznawalnym elementem muzeum: stanowi również główny eksponat wystawy zatytułowanej "O obrotach". Przewodnim tematem tej wystawy jest ruch obrotowy, związane z nim zjawiska i jego zastosowania praktyczne. "O obrotach" nawiązuje oczywiście do Mikołaja Kopernika. "Inaczej w Toruniu być nie może" - śmieje się Monika Wiśniewska.

"Jeśli chodzi o ofertę, to Młyn się zmienia właściwie każdego roku" - opowiada. - "Mamy oczywiście kilka wystaw stałych, ale w ciągu tych czterech lat działalności przez Młyn przewinęło się ponad 20 wystaw czasowych. Były to głównie wystawy interaktywne, interdyscyplinarne, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla starszych osób. Za ich pomocą chcemy pokazywać ludziom, jak bogaty i różnorodny jest świat nauki, na jak różne sposoby można go przedstawiać i eksplorować" - mówi Wiśniewska.

Oprócz wystaw interaktywnych, w Młynie Wiedzy pojawiają się również wystawy nietypowej fotografii. "Mieliśmy np. zdjęcia Torunia w podczerwieni; towarzyszyły im specjalne stanowiska, na których tłumaczyliśmy, czym jest podczerwień czy ultrafiolet" - wspomina dyrektor centrum.

Wśród zwiedzających prym wiodą grupy szkolne, którym Młyn Wiedzy oferuje - oprócz zwiedzania wystaw - m.in. zajęcia w pracowni biologicznej (aktualnie mogą np. samodzielnie zbadać właściwości trzech enzymów) czy fizycznej (gdzie mogą np. poznać właściwości cieczy czy wcielić się w pracowników laboratorium kryminalistycznego). Do dyspozycji jest również pracownia multimedialna, w której realizowane są zajęcia z druku 3D, tworzenia aplikacji na smartfony czy też tworzenia gier 3D.

W weekendy natomiast Młyn Wiedzy odwiedzają głównie rodziny z dziećmi. Właśnie z myślą o nich centrum organizuje cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty rodzinne: pod okiem pracowników centrum uczestnicy wykonują na nich różne przedmioty, przeprowadzają doświadczenia chemiczne.

"To dla nas bardzo ważne, że zachęcamy do spędzania czasu z dzieckiem, do wspólnej zabawy i eksperymentowania. Najważniejsze bowiem, aby ludzie ze sobą rozmawiali, komunikowali się - a bardzo często o tym zapominamy" - stwierdza rozmówczyni PAP.

Stałym punktem programu Młyna Wiedzy są również spotkania dla dorosłych "Profilaktycznie o zdrowiu". W każdy ostatni czwartek miesiąca torunianie mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach z lekarzami różnych specjalności, m.in. z ginekologiem, okulistą czy z diabetologiem.

"Na te spotkania przychodzi bardzo dużo osób - widać jak na dłoni, że jest potrzeba ich organizowania" - opowiada Monika Wiśniewska. - "Staramy się przygotowywać naszą ofertę dla dorosłych właśnie w oparciu o taką potrzebę: jeśli ludzie z naszego regionu sygnalizują, że chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej na dany temat, staramy się to właśnie umożliwić".

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy bierze również aktywny udział w organizacji i współorganizacji wydarzeń popularnonaukowych, takich jak: Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, Bydgoski Festiwal Nauki czy Tydzień Mózgu w Toruniu.

Od otwarcia Młyna Wiedzy pod koniec 2013 r. sprzedano do niego ponad 400 tys. biletów. Z kolei niemal 600 tys. osób skorzystało w jakiś sposób z oferty centrum: zarówno w budynku, jak i poza nim.

Sama dyrektor Młyna Wiedzy za największe osiągnięcie centrum uważa zdobycie sympatii ludzi. "Każde urządzenie, każdy eksponat przygotowujemy z myślą o tym, żeby był jak najlepszy dla naszych odbiorców. I to właśnie od początku było naszym celem: stworzenie przestrzeni, w której ludzie po prostu dobrze się czują" - podsumowuje Monika Wiśniewska.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera