Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
18.12.2017 aktualizacja 18.12.2017

47 mln zł na projekty badawcze, staże i stypendia od NCN

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Łącznie 47 mln zł przeznaczyło Narodowe Centrum Nauki na projekty badawcze, stypendia doktorskie oraz staże zagraniczne w rozpoczętych właśnie konkursach ETIUDA 6, SONATINA 2 i UWERTURA 2 - poinformowało NCN. Wnioski do ogłoszonych programów można składać do 15 marca 2018 r.

"W ogłaszanych w grudniu konkursach stawiamy na umiędzynarodowienie polskiej nauki" – mówi przewodniczący Rady NCN prof. Janusz Janeczek w przesłanym PAP komunikacie prasowym. – "Wszystkie trzy dają badaczom szansę nawiązania cennych zagranicznych kontaktów i współpracy z wiodącymi w ich dziedzinie instytucjami. Każdy z konkursów jest dostosowany do potrzeb naukowców na poszczególnych etapach kariery, umożliwiając doktorantom efektywne przygotowanie pracy doktorskiej, młodym doktorom – zakotwiczenie się w wybranym ośrodku naukowym, a bardziej doświadczonym badaczom – rozpoczęcie działań na skalę międzynarodową" - dodaje.

Konkurs grantowy ETIUDA - którego szósta edycja właśnie się rozpoczęła - jest skierowany do osób na początku kariery naukowej, przygotowujących swoją rozprawę doktorską. Młodzi badacze mogą otrzymać stypendium w wysokości 4500 zł miesięcznie na okres od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie mogą skupić się na przygotowywaniu swojej dysertacji doktorskiej. Oprócz tego w ramach grantu mogą sfinansować trwający od 3 do 6 miesięcy staż w ośrodku naukowym. Budżet konkursu ETIUDA 6 wyniesie 15 mln zł. Jak podkreśla NCN w komunikacie prasowym, ze względu na duże zainteresowanie poprzednimi edycjami oraz wysokim poziomem spływających zgłoszeń, Rada NCN przeznaczyła na konkurs o 5 mln zł więcej niż w zeszłym roku.

Z kolei SONATINA 2 przeznaczona jest dla osób mających stopień naukowy doktora, które uzyskały go maksymalnie 3 lata przed rokiem złożenia wniosku lub które uzyskają go do końca czerwca 2018 r. Konkurs ma umożliwić zatrudnienie młodych uczonych w polskich jednostkach naukowych w roli kierowników własnych projektów badawczych. Oprócz tego beneficjenci programu mają możliwość odbycia stażu zagranicznego w wybranej przez siebie instytucji. Budżet konkursu wynosi 30 mln zł.

Do udziału w konkursie UWERTURA 2 mogą natomiast zgłosić się bardziej doświadczeni badacze. Dzięki otrzymanym środkom naukowcy mają być przygotowani do ubiegania się o prestiżowe granty finansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Polscy naukowcy mogą odbyć staż w zagranicznych zespołach realizujących już granty ERC, co stwarza możliwość zdobycia cennego doświadczenia w zakresie ubiegania się i realizacji międzynarodowych projektów grantowych. W ciągu 18 miesięcy od zakończeniu stażu, badacz będzie zobowiązany do wystąpienia z wnioskiem o grant ERC, w którym wystąpi w roli kierownika projektu, a którego realizacja będzie zaplanowana w polskiej jednostce naukowej. Na tegoroczną edycję konkursu przeznaczono 2 mln zł.

Wnioski w konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki można składać do 15 marca 2018 r. Wyniki wszystkich trzech konkursów będą znane latem 2018 r. Więcej informacji znajduje się na stronie NCN. (PAP)

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023