Historia i kultura

Zimna wojna w Europie

<strong>&quot;Dzięki +rewolucji archiwalnej+, która nastąpiła od lat 90. w następstwie udostępnienia masy zasobów archiwalnych z czasów komunistycznych, nasza wiedza o Zimnej Wojnie, a zwłaszcza o jej wpływie na kraje Europy Środkowo-Wschodniej i ich roli w tym konflikcie, znacznie się powiększyła. Liczne tematy, które kiedyś były domeną spekulacji, można dziś przedstawić w sposób źródłowo ugruntowany&quot; </strong>- przekonują organizatorzy międzynarodowej konferencji naukowej &quot;Europa Środkowo-Wschodnia w Zimnej Wojnie 1945-1989&quot;, która odbędzie się w dniach 16-18 października w Warszawie.

Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych badań w tej dziedzinie i umożliwienie dyskusji w gronie wiodących specjalistów z rożnych krajów

Spotkanie organizuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, działający jako członek międzynarodowej sieci akademickiej EurhistXX Cold War International History Project of the Woodrow Wilson International Center for Scholars w Waszyngtonie.

Jak przypominają historycy, przez blisko pół wieku zimnowojenny konflikt kształtował stosunki międzynarodowe i w wielkiej mierze wpływał na historię poszczególnych narodów. Zimna Wojna była konfliktem globalnym, ale w szczególny sposób była również konfliktem europejskim. Jej początek i koniec (a przynajmniej początek jej końca) nastąpiły w Europie Środkowej. Przez kilkadziesiąt lat Europejczycy po obydwu stronach Żelaznej Kurtyny szykowali się do możliwego apokaliptycznego starcia lub starali się mu zapobiec. Te przygotowania i zabiegi w wielkim, ale nadal niedostatecznie rozpoznanym stopniu, wpłynęły na ich historię.

W czwartek, 16 października, odbędą się dwie sesje na temat działań europejskich państw bloku sowieckiego wobec Zachodu podczas Zimnej Wojny oraz krajów Europy Zachodniej wobec Europy Środkowo-Wschodniej podczas Zimnej Wojny. W programie na piątek, 17 października przewidziano sesje pt. "Rozdźwięki między europejskimi krajami bloku komunistycznego i ich wykorzystanie przez Zachód" oraz "Militarne aspekty Zimnej Wojny - rola krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Układzie Warszawskim i ich miejsce w planach wojennych Wschodu i Zachodu". W sobotę dyskutanci poświęcą uwagę zagadnieniu "Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wobec konfliktu sowiecko-chińskiego".

Konferencja jest otwarta dla publiczności, wystąpienia w języku polskim i angielskim będą tłumaczone symultanicznie. Obrady odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki, w Sali Koncertowej na VI piętrze.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera