Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
12.12.2017 aktualizacja 12.12.2017

Łódź/ Prof. Peter Hagedorn doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

Politechnika Łódzka, fot. PAP Politechnika Łódzka, fot. PAP

Profesor nauk technicznych Peter Hagedorn został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Niemieckiego uczonego wyróżniono za wybitne osiągnięcia w obszarze dynamiki nieliniowej układów mechanicznych i mechatronicznych.

Prof. Hagedorn najwyższą akademicką godność nadaną przez Senat największej uczelni technicznej w regionie łódzkim odebrał podczas wtorkowych uroczystości.

"Politechnika Łódzka nadaje tytuł i godność doktora honoris causa znakomitemu uczonemu o międzynarodowym autorytecie, panu profesor Peterowi Hagedornowi. Jest on wybitnym uczonym oraz organizatorem nauki. Przez nadanie tytułu doktora honoris causa pragniemy wyrazić nasze najwyższe uznanie dla jego niezwykłych osiągnięć naukowych, organizacyjnych oraz dydaktycznych" – podkreślił rektor PŁ prof. Sławomir Wiak.

Kierownik Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym PŁ prof. Jan Awrejcewicz będący promotorem nadania tytułu wskazał bogaty dorobek i znaczenie prof. Hagedorna dla niemieckiej i światowej nauki. Podkreślał jego wkład w rozwój inżynierii mechanicznej, a w szczególności dynamiki układów mechanicznych, mechaniki analitycznej, kontroli drgań, dynamiki wirników oraz mechatroniki. Zaznaczył również "życzliwe wspieranie rozwoju kadry naukowej Wydziału Mechanicznego PŁ".

"Dorobek naukowy prof. Hagedorna w zakresie różnych zagadnień mechaniki i budowy maszyn, pojazdów i innych urządzeń jest tak duży, że mógłby być przedmiotem obszernego opracowania. (…) W niemieckiej kulturze naukowej i technicznej współpraca uczonego z przemysłem jest czymś naturalnym i uważanym za niezbędne" - napisał w recenzji prof. Włodzimierz Kurnik z Politechniki Warszawskiej.

Prof. Hagedorn odbierając tytuł powiedział, że dla niego to szczególne wyróżnienie i zaszczyt, a fakt docenienia przez polskich naukowców ma dla niego wyjątkowe, osobiste znaczenie, ponieważ rodzina jego żony pochodzi z Gdańska. Doktor h.c. wygłosił wykład pt.: "Niestateczność parametryczna w linowych i nieliniowych układach. Nowe wyniki".

Prof. Hagedorn od 2011 roku jest członkiem Komitetu Naukowego organizowanych przez Politechnikę Łódzką międzynarodowych konferencji na temat teorii i zastosowań systemów dynamicznych. Obecnie polsko-niemiecka grupa związana z profesorami Hagedornem i Awrejcewiczem prowadzi badania obejmujące analizę wybranych zagadnień dynamiki nieliniowej układów mechatronicznych ze wzbudzeniem parametrycznym.

Jak wyjaśnił prof. Awrejcewicz "mają one kluczowe znaczenie w wielu kwestiach technicznych, jak np. podczas drgań przewodów oblodzonych linii wysokiego napięcia, w zagadnieniach związanych ze startem i lądowaniem śmigłowców, czy też podczas niebezpiecznych drgań wirujących układów maszynowych".

Prof. Hagedorn uważany jest za współtwórcę niemieckiej i brazylijskiej szkoły mechaniki. Skończył studia na kierunku inżynieria mechaniczna oraz uzyskał stopień doktora w brazylijskiej uczelni w Sao Paulo. Habilitował się po powrocie do Niemiec na Uniwersytecie Karlsruhe. Swoją wiedzą dzielił się jako profesor wizytujący na wielu uczelniach świata, m.in. w Rio de Janeiro, Hanoi, Paryżu, Berkeley, był też pracownikiem słynnego Uniwersytetu Stanforda w USA. Pełnił funkcję wiceprezydenta Technische Universitaet Darmstadt. Brał udział w rozwoju istniejących, jak również tworzeniu nowych programów nauczania. Jego dorobek naukowy obejmuje blisko 300 publikacji, w tym 11 monografii, 4 podręczniki akademickie, 9 wydawnictw o charakterze raportów technicznych oraz 8 patentów. Realizowane przez niego prace badawcze były wykorzystywane w przemyśle - m.in. przez koncerny samochodowe, lotnicze, medyczne oraz agencje rządowe. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022