
<strong>Zdrowie psychiczne powinno stać się pierwszoplanowym zagadnieniem polityki globalnej</strong> - podkreślili psychiatrzy w przesłaniu na obchodzony 10 października <strong>Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego</strong>, którego treść otrzymała PAP.
"Sytuacja społeczna może być rozpatrywana zarówno w aspekcie nierównomiernego rozwoju w skali światowej, jak i kryzysów w skali poszczególnych państw, wspólnot lokalnych, miejsc pracy, rodzin" - podkreśla Federacja. "Niech osiągnięcie zdrowia psychicznego ma ogólnoświatowe pierwszeństwo i będzie przedmiotem międzynarodowego zainteresowania" - apeluje.
Z danych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wynika, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba Polaków cierpiących na zaburzenia psychiczne. Eksperci podkreślają, że obecny system opieki psychiatrycznej wymaga istotnych przekształceń.
Aż o 73 proc. wzrósł wskaźnik osób zgłaszających się z zaburzeniami psychicznymi do opieki ambulatoryjnej (dane z lat 1997-2006). Natomiast wskaźnik wymagających opieki całodobowej wzrósł w tym samym czasie o 41 proc. Najczęściej do poradni i szpitali trafiają osoby z zaburzeniami alkoholowymi oraz z depresją.
W polskich placówkach psychiatrycznych w 2006 r. pomoc otrzymało tylko 4 proc. ludności (około 150 tys. osób). Średnia europejska wynosi 11 proc.
W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr J. Babińskiego otwarto w piątek sklep z używaną odzieżą prowadzony przez chorych psychicznie. W sklepie "Ciuszek" na stanowiskach sprzedawców będzie pracować sześć osób. Będzie on otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 10-14.
"Celem naszego przedsięwzięcia jest rehabilitacja zawodowa pacjentów, którzy z uwagi na długi okres hospitalizacji oraz liczne przerwy w pracy zarobkowej, mają utrudniony dostęp do rynku pracy" - podkreśla dyrektor szpitala Marzena Grochowska. PRO
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.