Historia i kultura

W Sosnowcu powstaje nowy budynek dla Uniwersytetu Śląskiego

<p><strong>Sześć instytutów </strong><a href="http://www.fil.us.edu.pl/"><strong>Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego</strong></a><strong> (UŚ) będzie miało swoją siedzibę w nowym gmachu uczelni w Sosnowcu</strong> (Śląskie). We wtorek 30 stycznia podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę wartej 63 mln zł inwestycji. </p>

Budowę Centrum Naukowo-Dydaktycznego Instytutów Neofilologicznych UŚ w Sosnowcu finansuje Konsorcjum Gminy Sosnowiec i UŚ, które wykłada połowę tej kwoty – ponad 32 mln zł. Drugą część kosztów inwestycji pokryje dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Regionalnego.

„Gdybyśmy mieli w dwóch słowach określić obecne warunki instytutów neofilologicznych mieszczących się w starych budynkach powiedzielibyśmy: ciasnota i nieprzystosowanie. Nowo budowany obiekt prawdopodobnie już wiosną 2008 roku zostanie przekazany do użytku” – mówi rektor UŚ, prof. Janusz Janeczek.

Pięciokondygnacyjny budynek będzie mieć ponad 9,5 tys. m kwadratowych powierzchni. Korzystać z niego będzie ponad trzy tys. studentów i 200 pracowników. Do ich dyspozycji będzie m.in. 700 stanowisk z dostępem do szerokopasmowej sieci szybkiego przesyłu danych.

Oprócz sal wykładowych i seminaryjnych w nowym gmachu będą mieścić się: laboratorium tłumaczeń, sala rady wydziału, restauracja, parking podziemny oraz pomieszczenie biurowo-gospodarcze. Gmach powstanie w bliskim sąsiedztwie innego, charakterystycznego budynku UŚ w Sosnowcu – Wydziału Nauk o Ziemi. LUN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera