Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
22.11.2017 aktualizacja 22.11.2017

Trwa przeprowadzka do nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji UŚ

Wnętrze nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel  09.10.2017 Wnętrze nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 09.10.2017

Wnętrza otwartego niedawno nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wypełniają się kolejnymi sprzętami i meblami; przeprowadzka trwa. Możliwe, że pierwsze zajęcia odbędą się tam jeszcze w grudniu.

Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego jest designerski i nowoczesny, a jednocześnie nawiązuje do tradycyjnej śląskiej architektury i charakterystycznej czerwonej cegły. Jego specyfiką jest wtłoczenie między stare kamienice, a także połączenie nowej zabudowy z już istniejącą. Częścią fasady jest bowiem historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych.

Dziekan wydziału dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz podała PAP, że zapowiadana przez nią na listopad przeprowadzka właśnie trwa. "Systematycznie przywożone są do nas nowe meble, sprzęty, całe wyposażenie" – powiedziała. Podkreśliła, że wszystko jest nowe.

Jednocześnie Doktorowicz wyraziła nadzieję, że pierwsze zajęcia dla studentów mogą odbyć się w nowej siedzibie jeszcze w grudniu. Następnie, w styczniu wykańczane będzie jeszcze studio telewizyjno-filmowe, a ostateczne otwarcie funkcjonalne obiektu zaplanowano na marzec.

Nowy obiekt, którego powierzchnia wynosi 4,8 tys. m kw., zlokalizowany jest w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego, przy ul. św. Pawła.

Budynek zaprojektowano na rzucie prostokąta z wewnętrznym atrium. W zależności od strony jest on jedno-, dwu- i czterokondygnacyjny (nie licząc podziemnego parkingu).

Wokół wewnętrznego, niezadaszonego dziedzińca zlokalizowane są główne pomieszczenia wydziału: sala projekcyjno-filmowa i dwukondygnacyjne studio filmowe otoczone m.in. pracownią montażu, dźwięku, reżyserką czy przechowalnią sprzętu filmowego. Na pierwszym piętrze znajdują się pracownie fotograficzne, atelier z wyjściem na taras i ciemnia. Kolejne piętra to głównie sale wykładowe oraz pomieszczenia biurowe.

Obiekt powstał na podstawie projektu barcelońskiego biura BAAS oraz Grupy 5 Architekci z Warszawy. Na etapie wykonawczym do tych pracowni dołączyło jeszcze biuro Małeccy z Katowic. Wykonawcą jest spółka Mostostal Zabrze-Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w Gliwicach.

Działkę pod budowę obiektu Uniwersytet Śląski otrzymał w 2011 r. od miasta Katowice w formie darowizny. Okolica ta - zwana też kwartałem ulic Pawła, Wodnej, Górniczej - wymaga rewitalizacji. Temu ma też służyć nowy obiekt.

W oficjalnym otwarciu budynku na początku października udział wziął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wartość inwestycji wraz z pierwszym wyposażeniem budynku wynosi 38,5 mln zł, z czego blisko 33 mln zł pochodzi właśnie z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - nazywany często katowicką filmówką lub katowicką szkołą filmową - powstał w 1978 r.

Obecna siedziba wydziału od początku jego istnienia mieści się w pomieszczeniach dawnego hotelu na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich, nieprzystosowanych do potrzeb nowoczesnego kształcenia. Po przeprowadzce ten budynek ma zostać wystawiony na sprzedaż.

Na wydziale kształci się ok. 500 studentów z Polski i zagranicy na takich kierunkach jak m.in. reżyseria oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022