
Zaszczepione dzieci dużo rzadziej doświadczają spowodowanych infekcją komplikacji, które mogłyby zmusić je do pozostania w szpitalu. Pomaga nawet częściowe szczepienie.
Naukowcy z Public Health Ontario (PHO) oraz kanadyjskiego Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES) na łamach pisma „PLOS ONE” opublikowali wyniki badania, w którym przyjrzeli się 10 tys. przypadków hospitalizacji dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.
U wszystkich małych pacjentów po przyjęciu do kliniki wykonane zostały badania na obecność grypy. Wirus został wykryty u niecałych 13 proc. dzieci.
„Grypa może spowodować poważną chorobę, szczególnie u małych dzieci, ale nie było zbyt wielu badań, które sprawdziłyby poziom skuteczności szczepionki w ochronie dzieci przed ciężkim przebiegiem schorzenia i hospitalizacją” - opowiada dr Jeff Kwong z PHO.
„Ta praca pomaga zapełnić lukę przez pokazanie, jak skuteczne mogą być szczepienia w ochronie dzieci przed poważnymi komplikacjami spowodowanymi infekcją wirusem grypy” - dodaje badacz.
Naukowcy podzielili dzieci na trzy grupy – w pełni zaszczepione, nieszczepione w ogóle oraz zaszczepione częściowo. W tej ostatniej grupie znalazły się maluchy, które otrzymały dwie dawki szczepionki w danym sezonie z drugą dawką podaną 28 lub więcej dni po badaniu w szpitalu lub do 14 dni przed nim albo zostały szczepione tylko jedną z dwóch zalecanych dawek.
Szczepienia skutecznie chroniły dzieci. Pełnie zaszczepienie zmniejszało ryzyko niebezpiecznych komplikacji o 60 proc., podczas gdy częściowe – o 39 proc.
„Badanie to pokazało, że szczepionki przeciwko grypie są skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji małych dzieci i efekt ten rozciąga się na dzieci, które otrzymały szczepionkę w dwóch kolejnych sezonach. To kolejne dowody przemawiające za tym, że grupa ta powinna corocznie otrzymywać swoje sezonowe szczepienie, aby zapobiegać groźnym skutkom” - mówi kierująca pracami Sarah Buchan z University of Toronto.
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.