Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
15.11.2017 aktualizacja 15.11.2017

Opaska zaciskowa do montażu satelitów budowana przez Polaków

Źródło: SENER Polska Źródło: SENER Polska

Clamp band - opaskę zaciskową, umożliwiającą łączenie satelitów np. z rakietą nośną, opracowują polscy inżynierowie. Stalowa "taśma" o grubości zaledwie 3 mm musi utrzymać ciężar nawet 10-tonowego satelity i wytrzymać pracę w ekstremalnych warunkach.

Zlecenie na opracowanie clamp bandu firma SENER Polska otrzymała z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

"Clamp band można porównać do wielkiej opaski zaciskowej. To jedyny element łączący satelitę z urządzeniem do transportu lub rakietą nośną. Jeśli clamp band zawiedzie, warty setki milionów euro satelita roztrzaska się o Ziemię. Połączenia tego typu muszą być niezwykle wytrzymałe i łatwe w montażu" - informuje SENER Polska w przesłanym PAP komunikacie.

Projektowane przez SENER Polska urządzenie będzie mieć masę około 60 kg, średnicę 1,7 metra, a główny element – stalowa taśma – grubość zaledwie 3 mm. Clamp band musi utrzymać ciężar satelity ważącego 10 ton. Dodatkowo będzie on wykorzystywany w ekstremalnych warunkach próżni i temperatur od minus 40 do plus 70 stopni Celsjusza.

Celem kontraktu przyznanego przez ESA firmie SENER Polska jest rozwój technologii produkcji i testowania clamp bandów. Po jego zakończeniu w 2018 roku firma z Polski dołączy do wąskiego grona europejskich producentów tego typu urządzeń, co powinno wpłynąć na wzrost konkurencji na rynku i obniżenie kosztów produkcji.

Jak podano w komunikacie, ostatecznym rezultatem realizowanego przez SENER Polska kontraktu będzie zarówno clamp band, jak i stanowisko testowe, które pozostanie w kraju i będzie służyło do sprawdzania funkcjonalności kolejnych urządzeń. Niedawno zakończył się pierwszy etap projektu – ESA zaakceptowała wstępne rozwiązania technologiczne oraz propozycje testów, jakim będzie poddawany wyprodukowany w Polsce clamp band.

Kontrakt realizowany jest w ramach programu „Polish Industry Incentive Scheme”. Przez pierwsze 5 lat członkostwa w ESA podmioty z Polski otrzymują fundusze na rozwój technologii i kompetencji, aby dostosować swoje możliwości do udziału w projektach europejskiej agencji. Dzięki zdobyciu nowych umiejętności firmy z Polski mogą skuteczniej walczyć o kolejne kontrakty i współpracować w ich realizacji z lokalnymi podwykonawcami.

"Zdobycie kontraktu w ramach Incentive Scheme umożliwia nam wciąganie do przemysłu kosmicznego firm z innych sektorów, które nawet nie myślały, że mogą być jego częścią. Projekt clamp bandów zostanie zrealizowany w całości w naszym kraju, począwszy od zaprojektowania przez inżynierów z SENER Polska, po produkcję i testy u naszych partnerów” – podkreśla Kamil Grassmann, kierownik projektów w SENER Polska, cytowany w komunikacie.

Głównym inżynierem w projekcie clamp bandów jest Paweł Kozłowski - jeden z ośmiu zwycięzców pierwszej edycji programu stażowego Agencji Rozwoju Przemysłu „Rozwój kadr sektora kosmicznego”. Staż w SENER Polska zaczął niemal rok temu.(PAP)

 

Nauka w Polsce

 

autor: Ewelina Krajczyńska

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023