<p>Największe jezioro Chin, święte dla mieszkańców Tybetu, ale kurczące się w związku z ociepleniem globalnym i wylesianiem, może zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu dwóch stuleci. </p>
Jezioro Kuku-nor (co znaczy: zielone morze) jest największym i najwyżej położonym jeziorem Chin. Zajmuje powierzchnię 4220 km2. Położone jest na wysokości 3205 m n.p.m. Jego maksymalna głębokość to 38 m.
Słone i bezodpływowe Kuku-nor leży w prowincji Qinghai. Jest położone w tektonicznym zagłębieniu Wyżyny Tybetańskiej, u południowego podnóża gór Nan-szan. Zasilają je 23 rzeki i strumienie.
Jezioro stopniowo zanika. Kiedyś miało powierzchnię ok. 6 tys. km2. Jego obwód wynosi dziś 360 km. Jezioro leży na przecięciu kilku azjatyckich szlaków ptasich migracji.
Pustynnienie zostało spowodowane nadmiernym wypasem zwierząt wokół jeziora. Dodatkowo jezioro ubożeje "od środka". Przełowienie w tym jeziorze doprowadziło do tego, że obecnie łowi się zaledwie 10 proc. ilości niezwykłego gatunku karpia pozbawionego łusek, jaką poławiano 40 lat temu. ZAN
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.