<p>Pięć stopni i 13 minut - tyle wynosi odchylenie od pionu Krzywej Wieży w Toruniu. Geodeci zakończyli mierzenie krzywizny jednego z najsłynniejszych zabytków w Europie.</p>
"Szczyt Krzywej Wieży od pionu dzieli 146,171 cm. To jest stan mniej więcej zgodny z wykazanym w ostatniej inwentaryzacji sprzed 30 laty" - informuje Lech Narębski, miejski konserwator zabytków.
Pomiary słynnej, średniowiecznej baszty ostatni raz przeprowadzano w latach 70. ubiegłego wieku. Do pionu brakowało jej wówczas 1,4 m. Narębski zapewnia, że budowla jest stabilna, jednak pomiary będą cyklicznie powtarzane.
Toruńska wieża powstała w XIV w. jako 15-metrowa baszta wśród murów obronnych. Już w trakcie budowy odchyliła się od pionu o 15 stopni. Powodem było piaszczyste podłoże; baszta pochylała się tak długo, dopóki nie znalazła oparcia na twardszym gruncie.
Do XVIII w. pełniła funkcje obronne. Potem mieścił się w niej karcer dla kobiet. W XIX w. wieżę przebudowano na kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a w drugiej połowie obecnego stulecia całkowicie przeznaczono ją na potrzeby mieszkalne.Zastąpiono wówczas gotycki czterospadowy dach nowym - pulpitowym. W latach 60. XX w. Krzywa Wieża była siedzibą
różnych stowarzyszeń kulturalnych. Obecnie mieści się w niej kawiarenka i sklepik z pamiątkami.
W Europie najsłynniejsza krzywa wieża jest w Pizie we Włoszech.MIL
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.