Historia i kultura

Średniowieczne freski odkryto w Chełmnie

kosciol_w_Chelmnie.80.jpg
kosciol_w_Chelmnie.80.jpg

<p>Na późnośredniowieczne freski, obrazujące sceny z życia Chrystusa, natrafiono w pofranciszkańskim kościele świętych Jakuba i Mikołaja w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie). Malowidło przypomina podobne dzieło z toruńskiego kościoła mariackiego. Freski odkryto przypadkowo, podczas prac renowacyjnych w pochodzącej z XIV wieku świątyni. Wiele wskazuje na to, że&nbsp; powstały tuż po wybudowaniu kościoła przez zakon franciszkanów.</p>

Jak poinformował ks. Zbigniew Walkowiak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny, do której należy świątynia, a zarazem znawca zabytków, próbki malowideł zostały już wysłane do laboratorium mającego określić wiek dzieła. "Freski przedstawiają Chrystusa, Maryję oraz - na ścianie północnej - grupę Ukrzyżowania i postaci świętych, m.in. patronów kościoła" - informuje ks. Walkowiak.

Do odkrycia fresków doszło przypadkowo, podczas prac konserwatorskich prowadzonych od listopada w prezbiterium. Jeśli znawcy potwierdzą wartość historyczną malowideł, parafia będzie się starała o pieniądze na ich pełne odkrycie, zbadanie i zakonserwowanie.

Chełmiński kościół świętych Jakuba i Mikołaja należał do franciszkanów od 1256 roku do chwili kasaty klasztoru przez rząd pruski w 1806 roku. Malowidła ścienne, obrazujące istotne momenty z Ewangelii, były bardzo popularne w średniowieczu w świątyniach tego zgromadzenia zakonnego.

Zbliżone tematycznie malowidła zdobią pofranciszkański kościół mariacki w Toruniu. W średniowieczu spełniały one przede wszystkim rolę edukacyjną, przybliżając prawdy wiary niepiśmiennym w większości wiernym. OLZ

PAP - Nauka w Polsce
reo


 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera