
<p>Na późnośredniowieczne freski, obrazujące sceny z życia Chrystusa, natrafiono w pofranciszkańskim kościele świętych Jakuba i Mikołaja w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie). Malowidło przypomina podobne dzieło z toruńskiego kościoła mariackiego. Freski odkryto przypadkowo, podczas prac renowacyjnych w pochodzącej z XIV wieku świątyni. Wiele wskazuje na to, że powstały tuż po wybudowaniu kościoła przez zakon franciszkanów.</p>
Do odkrycia fresków doszło przypadkowo, podczas prac konserwatorskich prowadzonych od listopada w prezbiterium. Jeśli znawcy potwierdzą wartość historyczną malowideł, parafia będzie się starała o pieniądze na ich pełne odkrycie, zbadanie i zakonserwowanie.
Chełmiński kościół świętych Jakuba i Mikołaja należał do franciszkanów od 1256 roku do chwili kasaty klasztoru przez rząd pruski w 1806 roku. Malowidła ścienne, obrazujące istotne momenty z Ewangelii, były bardzo popularne w średniowieczu w świątyniach tego zgromadzenia zakonnego.
Zbliżone tematycznie malowidła zdobią pofranciszkański kościół mariacki w Toruniu. W średniowieczu spełniały one przede wszystkim rolę edukacyjną, przybliżając prawdy wiary niepiśmiennym w większości wiernym. OLZ
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.