Astronomia.pl: Pięć lat z życia Wszechświata

<p><strong>1200 wiadomości, 600 artykułów i zestawień dotyczących astronomii, astronautyki i badań kosmosu</strong> - to efekt pięciu lat działalności Polskiego Portalu Astronomicznego <a href="http://www.astronomia.pl/">Astronomia.pl</a>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Za popularyzowanie astronomii wśród uczniów, nauczycieli i wszystkich zapaleńców - astronomów&nbsp; <strong>portal został wyróżniony w tym roku w konkursie &quot;Popularyzator Nauki&quot;,</strong> organizowanym przez&nbsp;PAP&nbsp;oraz&nbsp;Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</p><p />

Od początku swojej działalności portal organizuje liczne konkursy. W niektórych z nich bierze udział kilkanaście osób, a w innych nawet 500. Wszystko, jak podkreślają redaktorzy, zależy od stopnia trudności zadania konkursowego.

Ostatnio portal zaangażowany jest - we współpracy z British Council, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Hands-On Universe, Europe - w organizację  ogólnopolskiego konkursu dla szkół średnich i gimnazjów „SuperNova Szkoła”. Nagrodą dla najlepszych szkół jest dostęp do nowoczesnych automatycznych teleskopów rozmieszczonych w różnych miejscach na świecie.

Jak tłumaczy Krzysztof Czart, aby obserwacje wykonywane przez młodzież nie ograniczały się tylko do "pstrykania" pięknych zdjęć galaktyk, ale miały również walory edukacyjne, został opracowany Portal Supernowych (www.euhou.net/supernovae), w którym uczniowie, pod nadzorem nauczycieli, mogą analizować wyniki obserwacji, wymieniać poglądy i dyskutować z kolegami ze szkół z całego świata.

Astronomia.pl prowadzi również dodatkowe serwisy internetowe. Są to: Kopernik.pl – leksykon z biografiami astronomów, Planetarium.pl – witryna wszystkich polskich planetariach, AstroWWW – mecenat witryn tworzonych przez miłośników astronomii, Astronomia.com.pl – strona promująca ciekawe książki i czasopisma.

Portal udostępnił także serwis w języku angielskim.  Dzięki niemu ludzie na całym świecie mogą zapoznać się z osiągnięciami polskiej astronomii - zawodowej i amatorskiej.

Portal patronuje także wielu inicjatywom edukacyjnym i wartościowym książkom. "Od dwóch lat patronuje także akcji Astroprocent, dzięki której wszyscy chętni mogą przeznaczyć 1 procent odpisu od swojego podatku dochodowego na rozwój astronomii amatorskiej w Polsce" - mówi Krzysztof Czart.

Astronomia.pl sponsoruje liczne witryny internetowe. Jak mówi Krzysztof Czart, na jej serwerze swoje strony WWW ma m.in. większość oddziałów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, kwartalnik popularnonaukowy „Vademecum miłośnika astronomii” lub OZMA – Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii.

Od grudnia 2004 do początku października 2005, portal Astronomia.pl redagował, we współpracy z telewizją TVN program telewizyjny o astronomii - „Magazyn Astronomia”.

Co miesiąc portal notuje kilkaset tysięcy odsłon. Rozsyła regularnie newsletter o odkryciach astronomicznych i zjawiskach na niebie, udostępnia też najnowsze wiadomości w postaci kanałów RSS. Nie brak tu galerii, w której prezentowane są zdjęcia m.in. galaktyk, gwiazdozbiorów, komet, zorzy polarnej. Udostępnia forum dyskusyjne i AstroCZAT. Ciekawostką jest wirtualna biblioteka prac magisterskich poświęconych astronomii.

"Wśród miłośników astronomii jest to marka dobrze znana i ceniona, podobnie jak w  szerokim gronie uczniów i nauczycieli" - mówią redaktorzy portalu. "O jakości merytorycznej materiałów może świadczyć otrzymanie patronatu od Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, największej i najstarszej organizacji astronomicznej w Polsce" - podkreśla Krzysztof Czart.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera