Ponad połowa Polaków dobrze ocenia homeopatię

<p>Ponad połowa Polaków uważa, że homeopatia to dobra i skuteczna metoda leczenia. Najczęściej są to kobiety, dobrze wykształcone i mieszkające w dużych miastach - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Wyniki sondażu zaprezentowane zostały w czwartek 30 listopada na konferencji prasowej w Warszawie.</p>

Według TNS OBOP, 81 proc. dorosłych Polaków słyszało o homeopatii. Leki homeopatyczne stosuje natomiast co trzeci Polak. "Częściej są to kobiety niż mężczyźni, są one lepiej wykształcone i mieszkają w dużych miastach" - mówi Monika Pałasz-Szczęsna z TNS OBOP.

Prawie połowie respondentów, którzy przyjmują leki homeopatyczne, przepisali je lekarze. "Pacjenci stosują je najczęściej w walce z grypą, przeziębieniem, katarem i bólem gardła. Co piąta osoba walczy w ten sposób ze stresem, kłopotami ze snem i stanami niepokoju" - wyjaśnia Pałasz-Szczęsna.

Osoby korzystające z terapii homeopatycznej najczęściej łączyły ją z innymi formami leczenia. 38 proc. łączyło ją z leczeniem konwencjonalnym. Co czwarty respondent stosował tylko środki homeopatyczne. 38 proc. badanych przyjmowało leki homeopatyczne bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą.

27 proc. Polaków uważa, że homeopatia jest niebezpieczna dla osób, które zupełnie rezygnują z leczenia konwencjonalnego. 38 proc. pytanych nie zgadza się z takim zdaniem.

62 proc. respondentów, pytanych o stosunek do lekarzy odpowiedziało, że ufa tym, którzy przepisują leki homeopatyczne. Tylko co dziesiąty Polak jest przeciwnego zdania.

Badania zostały przeprowadzone na zlecenie firmy, która zajmuje się produkcją leków homeopatycznych. TNS OBOP przeprowadził badanie w dniach 8-10 października. W ankiecie telefonicznej wzięło udział blisko 1000 dorosłych Polaków. IWE

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera