Zwieńczenie małej piramidy królowej Anchnespepi II odkryto w Sakkarze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w Egipcie kamienne zwieńczenie tzw. piramidki satelitarnej królowej Anchnespepi II z czasów VI Dynastii – informuje serwis internetowy International Business Times.

Odkrycia dokonano na stanowisku w Sakkarze, położonym w odległości 20 kilometrów od Gizy w północnym Egipcie, gdzie znajduje się cmentarzysko władców Egiptu z najstarszych dynastii oraz królewskich dostojników.

Zespół archeologów z Francji i Szwajcarii pod kierunkiem prof. Filipa Collomberta z Uniwersytetu Genewskiego bada tam teren kompleksu grobowego królowej Anchnespepi II - żony faraona Pepiego I, panującego w latach ok. 2335-2285 p.n.e.

Z piasku między piramidą faraona Pepiego I, a piramidą królowej Anchnespepi II archeolodzy wydobyli granitowy piramidion – kamień wykuty w kształcie czworokątnego ostrosłupa o kwadratowej podstawie, będący zwieńczeniem każdej egipskiej piramidy w kształcie ostrosłupa. Piramidion był zwykle miniaturową wersją piramidy, której szczyt wieńczył. Zachowywał też proporcje piramidy właściwej.

Według naukowców, znalezisko jest zwieńczeniem małej tzw. piramidy satelitarnej, stojącej niegdyś w pobliżu głównej piramidy królowej Anchnespepi II. W okresie Starego Państwa obok głównych piramid stawiano bowiem zwykle od jednej do kilku piramid satelitarnych, przy których umieszczano kaplice do składania ofiar.

Zdaniem archeologów, znalezisko jest pierwszym materialnym dowodem na istnienie piramidy satelitarnej królowej Anchnespepi II. Po zlokalizowaniu głównej piramidy królowej oraz odkryciu jej komory grobowej w XX wieku naukowcy poszukiwali śladów piramid satelitarnych, które powinny znajdować się w pobliżu.

Kilka dni wcześniej zespół archeologów pod kierunkiem prof. Collomberta odkrył górną część jednego z dwóch obelisków stojących niegdyś przed świątynią grobową królowej obok jej piramidy. Odkryty obelisk z czerwonego granitu miał wyryte imię królowej Anchnespepi II. (PAP)

jot/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera