WrocMUN - młodzieżowa symulacja obrad ONZ

<p>W trzydniowej <strong>symulacji obrad Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich WrocMUN</strong> biorą udział od środy młodzi ludzie z całej Europy. Przygotowali ją uczniowie z wrocławskiego V Liceum Ogólnokształcącego.</p>

MUN to skrót oznaczający Model UN, czyli model Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas obrad uczniowie poznają reguły rządzące zgromadzeniem ONZ. Tegoroczne obrady są poświęcone m.in. zapobieganiu islamskiemu terroryzmowi oraz sposobom na poprawienie sytuacji życiowej muzułmanów żyjących w Europie.

Zdaniem uczestniczki obrad Anny Łysanowicz, podczas symulacji młody człowiek może spróbować swoich sił. "Celem jest dyskusja, nauczenie się wypracowywania kompromisu, a na koniec przyjęcie rezolucji, która ma odzwierciedlać zdanie nie tylko poszczególnych państw, ale całej organizacji" – mówi.

Do Wrocławia przyjechało 120 osób nie tylko z Polski, ale także z Rosji, Serbii i Szwajcarii. Uczestnicy obrad tworzą trzy-, czteroosobowe zespoły reprezentujące poszczególne kraje. "Większe zespoły dodatkowo delegują reprezentanta do Rady Bezpieczeństwa. Jeszcze przed symulacją uczestnicy  wiedzą, jaki kraj będą reprezentować, muszą się przygotować, poznać jego politykę, stanowisko w ONZ" – opowiada inna uczestniczka WrocMUN, Aleksandra Nowicka.

Z powodu ograniczonej liczby uczestników, podczas symulacji nie są reprezentowane wszystkie kraje członkowskie ONZ lecz tylko 28 z nich.

Wrocławski MUN nie jest jedynym w Polsce. Podobne symulacje organizowane są też m.in. w Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim. Symulacja wrocławska, odbywająca się po raz dziewiąty, jest najstarszą w Europie zaraz po MUN-ie w Bratysławie. RUT

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera