<p>W trzydniowej <strong>symulacji obrad Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich WrocMUN</strong> biorą udział od środy młodzi ludzie z całej Europy. Przygotowali ją uczniowie z wrocławskiego V Liceum Ogólnokształcącego.</p>
Zdaniem uczestniczki obrad Anny Łysanowicz, podczas symulacji młody człowiek może spróbować swoich sił. "Celem jest dyskusja, nauczenie się wypracowywania kompromisu, a na koniec przyjęcie rezolucji, która ma odzwierciedlać zdanie nie tylko poszczególnych państw, ale całej organizacji" – mówi.
Do Wrocławia przyjechało 120 osób nie tylko z Polski, ale także z Rosji, Serbii i Szwajcarii. Uczestnicy obrad tworzą trzy-, czteroosobowe zespoły reprezentujące poszczególne kraje. "Większe zespoły dodatkowo delegują reprezentanta do Rady Bezpieczeństwa. Jeszcze przed symulacją uczestnicy wiedzą, jaki kraj będą reprezentować, muszą się przygotować, poznać jego politykę, stanowisko w ONZ" – opowiada inna uczestniczka WrocMUN, Aleksandra Nowicka.
Z powodu ograniczonej liczby uczestników, podczas symulacji nie są reprezentowane wszystkie kraje członkowskie ONZ lecz tylko 28 z nich.
Wrocławski MUN nie jest jedynym w Polsce. Podobne symulacje organizowane są też m.in. w Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim. Symulacja wrocławska, odbywająca się po raz dziewiąty, jest najstarszą w Europie zaraz po MUN-ie w Bratysławie. RUT
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.