Niemiecki ośrodek dydaktyczny Uniwersytetu Szczecińskiego

<p><a href="http://www.us.szc.pl/"><strong>Uniwersytet Szczeciński</strong></a><strong> będzie miał zamiejscowy ośrodek dydaktyczny w niemieckim Eggesin,</strong> w sąsiadującym z województwem zachodniopomorskim powiecie Uecker-Randow w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Ośrodek ma ruszyć jesienią przyszłego roku.</p>

Umowę o powołaniu ośrodka uniwersyteckiego oraz o zacieśnieniu współpracy władz szczecińskiej uczelni z samorządami Pasewalku i Eggesin podpisano we wtorek 21 listopada w Szczecinie.

Umowa zakłada, że w Eggesin kształcić się będą polscy i niemieccy studenci na dwóch kierunkach ekonomicznych i dwóch pedagogicznych - łącznie około 200 osób. Studia, w formie licencjatu, będą płatne. Koszt jednego semestru to około 400 euro.

Kadra dydaktyczna ma być polsko-niemiecka. Zajęcia odbywać się mają docelowo w trzech językach - po polsku, niemiecku i angielsku. Dla wykładowców i studentów nie znających języka niemieckiego przewidziano intensywne kursy.

"Musimy kształcić jak najwięcej jak najlepszych absolwentów, by zatrzymać ich tutaj w naszym regionie, by tutaj zakładali swoje firmy i tutaj pracowali" - wyjaśnia rektor US prof. Waldemar Tarczyński.

Obie strony zgodnie przyznały, że w całym regionie, po obu stronach granicy, istnieje duży problem z pozyskiwaniem inwestorów. Ponadto po stronie niemieckiej brak wykwalifikowanych pracowników. "Podejmujemy te działania wspólnie także i z tego powodu, że chcemy by ten cały obszar stawał się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów" - wyjaśnia dr Andrzej Michalak, pełnomocnik rektora ds. utworzenie zamiejscowego ośrodka US.

"Widzimy dziś, jak Euroregion Pomerania zrasta się i musimy zaoferować młodym ludziom przyszłość, odwrócić negatywne trendy emigracji z naszego regionu" - mówił dziennikarzom burmistrz Eggesin, Dennis Gutgesell. MGM

PAP - Nauka w Polsce

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera