Komputer jak malowany!

blekitpruski.jpg
blekitpruski.jpg

<p><strong>Błękit pruski - pigment o zabarwieniu niebieskim</strong>, oraz<strong> dwutlenek tytanu</strong>, wykorzystali naukowcy z Polski jako materiały czynne przy konstrukcji <strong>molekularnych bramek logicznych</strong> - donosi &#8220;<a title="Journal of Materials Chemistry" href="http://www.rsc.org/Publishing/Journals/jm/index.asp">Journal of Materials Chemistry</a>&#8221;.</p>

Bramki logiczne są podstawowymi elementami, niezbędnymi przy konstrukcji nowoczesnych urządzeń elektronicznych, między innymi komputerów.

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali logiczny układ molekularny - molekularny przełącznik -  utworzony z cząsteczek dwutlenku tytanu oraz heksacyjanożelazianu(II) żelaza(III) - błękitu pruskiego.

Dzięki właściwościom materiału, jego światłoczułości, działanie molekularnych przełączników może być modyfikowane poprzez bezpośrednią ekspozycję tych elementów na światło.

W ten sposób działanie nowego układu elektrycznego, opartego na innym materiale niż krzem, może być modyfikowane poprzez światło dostarczone bezpośrednio ze światłowodu.

Układ ten pozwala na replikowanie sygnału elektrycznego, gdy powielone elementy molekularnych przełączników zintegrowane są w jednym obwodzie elektrycznym.

Jak twierdzi koordynator badań, doktor Konrad Szaciłowski, w porównaniu do innych systemów molekularnych bramek logicznych działających np. w oparciu o zmiany pH roztworu, opracowany na Uniwersytecie Jagiellońskim układ pozwala na łatwą transmisję sygnału elektrycznego oraz optycznego.

Choć opracowany przez Polaków układ logiczny jest ważnym krokiem w kierunku molekularnych komputerów, to jednak, jak przyznaje dr Szaciłowski, na obecnym etapie zaawansowania  przełączniki wykonane z dwutlenku tytanu i błękitu pruskiego nie stanowią zagrożenia dla tradycyjnych materiałów, z których budowane są dzisiejsze procesory.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Langer

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera