Amerykańska nagroda dla polskiego limfologa

Polski uczony, <strong>prof. Waldemar L. Olszewski, otrzymał nagrodę &quot;Best Career Investigator Award&quot; </strong>przyznaną przez dwie amerykańskie organizacje medyczne - <a href="http://www.lymphnet.org/">National Lymphedema Network</a> oraz <a title="Lymphology Association of North America" href="http://www.clt-lana.org/">Lymphology Association of North America</a>.

Członkami organizacji są lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci. Nagrodę przyznano za wprowadzone przez profesora  nowoczesne metody diagnostyczne (miedzy innymi połączenie limfoscyntygrafii z ultrasonografią), a także lecznicze - podawanie  małych dawek penicyliny dla zapobiegania przewlekłemu zapaleniu skóry i tkanki podskórnej oraz mikrochirurgiczne zespolenia limfatyczno-żylne.

Wcześniej, w październiku 2006 r., prof. Olszewski dostał nagrodę amerykańskiej Fundacji Badań nad Układem Limfatycznym (The Lymphatic Research Foundation).

Profesor jest światowym prekursorem mikrochirurgii układu naczyń limfatycznych, opracował też metody profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców krajów tropikalnych. Kieruje Zakładem Chirurgii Transplantacyjnej w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie.

Układ limfatyczny (chłonny) to otwarty układ naczyń i przewodów transportujących jeden z płynów ustrojowych - limfę. Połączony jest z układem krążenia, doprowadzającym krew do tkanek. Do głównych funkcji układu limfatycznego należą utrzymanie właściwego środowiska wodnego i biochemicznego dla komórek tkanki, a także usuwanie  nieprawidłowych elementów, jak mikroorganizmy czy fragmenty własnych zniszczonych komórek. Jego zadaniem jest także regulacja gojenia i - prawdopodobnie - regeneracji tkanki.

Profesor Olszewski bada układ limfatyczny od 1962 roku. Zaprojektował i wykonał pierwsze w świecie zespolenia limfatyczno-żylne w zastojach limfatycznych. Stał się tym samym światowym prekursorem mikrochirurgii układu naczyń limfatycznych. Do dziś zaprojektowane przez niego zespolenia limfatyczno-żylne zastosowano w ponad 100 tysiącach operacji.

W latach 80. prof. Olszewski odkrył specyficzną właściwość naczyń limfatycznych u człowieka - rytmiczną kurczliwość. Oznacza to, że fragmenty tych naczyń, które posiadają jednokierunkowe zastawki, kurczą się analogicznie do skurczów serca. Efektem jest stały odpływ nadmiaru płynu tkankowego i limfy z tkanek do krwi.

Profesor opracował też metodę zapobiegania nawrotom zapaleń skóry, naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych w krajach tropikalnych przez podawanie "przewlekłych" dawek penicyliny. Metodę  przyjęli eksperci WHO i jest profilaktycznie  stosowana u kilkunastu milionów ludzi na świecie.

Z myślą o mieszkańcach krajów tropikalnych prof. Olszewski opracował metodę chirurgicznej plastyki kończyn w przypadku wielkich obrzęków limfatycznych - tzw. słoniowacizny.

W ubiegłym roku naukowiec otrzymał doktorat honoris causa włoskiego Uniwersytetu w Genui - uczelni będącej od XVIII wieku światowym centrum badań nad układem limfatycznym.

Waldemar L. Olszewski ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1985 roku. Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Międzynarodowego Towarzystwa Mikrochirurgii oraz Europejskiego Towarzystwa Limfologicznego.

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki, Joanna Poros

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Lublin/ 160 pacjentek może zrobić szybki test na endometriozę

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Nowa metoda leczenia migotania przedsionków w USK

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera