Nowa polska rasa psa

gonczypolski.jpg
gonczypolski.jpg

<p><strong>Gończy polski został oficjalnie wpisany do Polskiej Księgi Rodowodowej.</strong> Psy hodowlane tej rasy cechuje średni wzrost i sprężysta budowa oraz czarne (podpalane)&nbsp;lub czekoladowe umaszczenie. Gończe potrafią towarzyszyć myśliwym nawet w&nbsp;trudnych warunkach. Są wytrwałe i zwinne.</p>

Uroczyste ogłoszenie nowej rasy towarzyszyło trwającej od 9 do 12 listopada w Poznaniu Światowej Wystawie Psów Rasowych.

"Gończy stał się piątą polską rasą uznaną przez FCI, Międzynarodową Federację Kynologiczną" - mówi rzecznik Międzynarodowych Targów Poznańskich Sławomir Erkiert.

Przez 10 lat specjaliści FCI przyglądali się gończym, sprawdzając, czy rasa się rozwija i czy nie zanika. Psy muszą być również zdrowe genetycznie i pasować do wzorca rasy. Gończe polskie występują w trzech kolorach: czarnym podpalanym, czekoladowym i najrzadszym - rudym.

Gończy polski jest psem średniej wielkości, o lekkiej, zwartej, ale i jednocześnie sprężystej budowie ciała, świadczącej o jego dużej ruchliwości, zwinności i odporności na trudy wielogodzinnych polowań w różnych warunkach terenowych i pogodowych.

Na poznańskiej wystawie zaprezentowano 68 psów tej rasy. W Polskim Związku Kynologicznym zarejestrowanych jest ok. tysiąca.

Gończy polski jest psem myśliwskim. Można z nim polować na dziki i lisy na terenie całego kraju. Jest bardzo wytrzymały w łowieniu i tropieniu w każdych warunkach. Jak informują organizatorzy wystawy, pies ma "zrównoważony temperament a jednocześnie ciętość i ostrość najlepszego dzikarza". Rasa występuje na terenach południowej Polski i Mazowsza.

Gończy polski znany był już w XVIII w., ale funkcjonował jako ogar, z racji podobieństwa. Pozostałe polskie rasy to: owczarek nizinny, owczarek podhalański, hart polski i ogar polski.

Na Światowej Wystawie Psów Rasowych o tytuły mistrzów walczyło 21 tys. psów 350 ras.KPR

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie światłem to ogromny problem dla roślin

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera