<p>Najstarsza polska zakonnica rozstrzygnęła toczący się wśród naukowców spór o to, czy modlitwa ma wpływ na długowieczność. Siostra Ambrozja spod Łodzi właśnie skończyła 100 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem.</p>
Zacięty bój o to, czy modlitwa może mieć wpływ na długość życia, toczy się wśród amerykańskich naukowców od kilku miesięcy. - Systematyczne odmawianie modlitw zmniejsza poziom stresu, poprawia stan zdrowia i może wydłużyć życie nawet o pięć lat - przekonują badacze z University of Pittsburgh Medical Center - pisze "Metro".
Za to naukowcy z Mind Body Medical Institute pod Bostonem twierdzą: - Modlitwa nie dość, że nie jest w stanie wyleczyć chorych, to wiara w jej pozytywne działanie może jeszcze pogłębić zły stan zdrowia pacjentów.
Oba obozy naukowców doszły do takich wniosków po przebadaniu kilku tysięcy Amerykanów. Oliwy do ognia dolały kilka dni temu wyniki badań naukowców z Harvard School of Public Heath pod kierunkiem dr Joanny Maselko. Po zbadaniu stanu zdrowia 1174 Amerykanów w wieku 70-79 lat poproszono ich także o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących ich życia religijnego, m.in. częstotliwości chodzenia do kościoła. Co się okazało? U seniorów, którzy regularnie uczestniczyli w nabożeństwach i poświęcających więcej czasu na modlitwę, zanotowano lepszy stan zdrowia i wyższe wskaźniki oczekiwanej długości życia.
Jaka będzie riposta konkurencyjnej grupy naukowców? - Nie wiadomo, ale siostra Ambrozja, urszulanka z klasztoru w Kazimierzu koło Łodzi, postanowiła go raz na zawsze zakończyć:- Oczywiście, że rację mają ci, którzy mówią, że modlitwa przedłuża życie - zapewnia.
Kto jak kto, ale właśnie ona może najwięcej powiedzieć o wpływie modlitwy na długowieczność - to najstarsza polska zakonnica. Właśnie skończyła 100 lat i nie narzeka na zdrowie. Na modlitwę poświęca kilka godzin dziennie od momentu, gdy wstąpiła do zakonu, czyli od 75 lat.
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.