Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Łódzki zainaugurował nowy rok akademicki

<strong>Prawie 42 tys. studentów Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęło nowy rok akademicki.</strong> Podczas inauguracji przekazano insygnia władzy rektorskiej nowemu rektorowi UŁ prof. Włodzimierzowi Nykielowi.

Nowy rektor kierować będzie uczelnią do 2012 roku. Według niego, do najważniejszych zadań UŁ należy sprostanie konkurencji oraz pomoc pracownikom i studentom w ich rozwoju naukowym.

Uniwersytet Łódzki powstał w maju 1945 roku. Jego pierwszymi rektorami byli: Tadeusz Kotarbiński, Józef Chałasiński, Jan Szczepański. W roku akademickim 1945/1946 w skład UŁ wchodziło sześć wydziałów. Obecnie posiada ich 12 i jest jednym z największych polskich uniwersytetów.

Nauczanie na UŁ odbywa się na 37 kierunkach i 134 specjalnościach. Uniwersytet Łódzki prowadzi także studia doktoranckie i ponad 90 studiów podyplomowych, w tym studia typu MBA oraz finansowane przez EFS.

Ogółem na UŁ studiuje prawie 42 tys. osób. Na studiach podyplomowych dokształca się ponad 2,5 tysiąca, a na doktoranckich kształci się ponad 900 słuchaczy.

Od początku istnienia uczelni studia na UŁ na poziomie magisterskim ukończyło ponad 140 tys. osób. Uczelnia zatrudnia 3,8 tys. pracowników, w tym 2,2 nauczycieli akademickich.

Od 1952 roku na Uniwersytecie Łódzkim funkcjonuje najstarsze w Polsce Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców, którego dyplom uzyskało już ponad 15 tys. studentów. JAW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera