Pani socjolog kierowcą tira

<p>24-letnia Marta Firlit z Przecławia koło Brzezin (aktualnie mieszkająca w Łodzi) zostanie zapewne jedynym w Polsce socjologiem &#8211; kierowcą tira. Drobna blondynka, ważąca 60 kg, będzie mogła prowadzić nawet 40-tonowe ciężarówki - przewiduje &quot;Express Ilustrowany&quot;.</p>

Pani Marta skończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim i właśnie pisze pracę magisterską. We wtorek zaś celująco zdała wewnętrzny sprawdzian na prawo jazdy kategorii C w Łódzkim Stowarzyszeniu Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. Jeszcze w tym tygodniu przystąpi do egzaminu państwowego. Marzy też o prowadzeniu cysterny i zamierza zdobyć... licencję pilota.

"Pierwszy raz zasiadłam za kierownicą samochodu na polnej drodze jako 13-letnia dziewczynka – mówi Marta Firlit. – Lubię prowadzić, przychodzi mi to z łatwością. Spędziłam za kierownicą tira 30 godzin i cieszę się, że nauczyłam się jeździć tak dużym i ciężkim samochodem. Nie boję się również drobnych awarii i napraw. W razie potrzeby poradzę sobie z wymianą koła, które waży 120 kg."

Dlaczego przyszła magister socjologii zamierza zostać kierowcą?  "Chcę jeździć tirem, gdyż zarobki są wysokie (4 – 5 tys. zł netto miesięcznie), można poznać różne zakątki Europy i zdobyć wiedzę dotyczącą logistyki. Kto wie, może przyda mi się ona, gdy kiedyś będę chciała założyć własną firmę logistyczną? Wtedy żaden kierowca nie wprowadzi mnie w błąd."

Pani Marta robi prawo jazdy kategorii C w ramach programu unijnego „Jeżdżę w Europie”. Mając umiejętność kierowania tirem, szybciej znajdzie pracę niż jako socjolog. Aktualnie brakuje kierowców dużych ciężarowych samochodów, którzy miesięcznie przejeżdżają 10–15 tys. kilometrów.

"Organizujemy w tym roku bezpłatne kursy na prawo jazdy kat. C dla 75 osób – mówi Andrzej Majewski, prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. – Pieniądze na kształcenie kierowców samochodów ciężarowych – 1,3 mln zł – pochodzą z funduszy europejskich. Na taki kurs czeka w kolejce 1200 osób." MKI

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera