<p>Naturalny most lądowy, który łączył Azję z Ameryką Północną, zniknął 1000 lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Jak wykazały ostatnie badania amerykańskich geologów, cieśnina Beringa pojawiła się 11 tys. lat temu.</p>
Lądowe połączenie pomiędzy azjatyckim Półwyspem Czukockim a amerykańską Alaską było jedną z głównych dróg kolonizacji kontynentu amerykańskiego w paleolicie. Większość amerykańskich archeologów skłania się ku teorii dużej migracji, jaka nastąpiła tą drogą przed zalaniem naturalnego mostu lądowego wodami dzisiejszej cieśniny Beringa.
Dotychczasowe badania geologiczne wskazywały na rozłączenie dwóch kontynentów przez Ocean Spokojny 12 tys. lat temu. Analiza ostatnich odwiertów dokonanych przez amerykańskich specjalistów z Instytutu Oceanografii San Diego wraz z badaczami z Uniwersytetu Massachusetts wykazała, że nastąpiło to ok. 1000 lat wcześniej, ok. 11 tys. lat temu.
Na obszarze Morza Czukockiego oblewającego częściowo Alaskę od zachodu i północy naukowcy odnaleźli niezaburzone osady denne zalegające w dodatku na tyle głęboko, że mogły posłużyć za doskonały zegar geologicznych zmian obecnego dna morskiego. Większość wcześniejszych badań geologicznych, na których opierano datowanie powstania cieśniny Beringa, dokonano na obszarze dna Oceanu Lodowatego. JACK
Pełna treść artykułu znajduje się w Serwisie Naukowym PAP.
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.