Nowe zadania policyjnych psychologów

<p>Strzelanina, śmierć kolegi, udział w zdarzeniu, w którym ofiarami są dzieci - to sytuacje, w których nieodzowną okazuje się pomoc policyjnego psychologa. W Gdańsku trwa trzydniowe sympozjum, uczestnicy którego omawiają działalność psychologów w policji.</p>

Policyjni specjaliści dyskutują m.in. nad nowymi wyzwaniami, jakie stoją przed psychologami.

Jak podkreślają organizatorzy sympozjum, zawód policjanta należy do jednych z najbardziej narażonych na stres. Funkcjonariusze pracują w warunkach wymagających od nich wysokich kompetencji, podejmowania szybkich i trafnych decyzji, ze świadomością pełnej odpowiedzialności za nie. Na co dzień stykają się z cierpieniem i krzywdą ludzi. W wielu sytuacjach narażają swoje zdrowie i życie.

„Zajmujemy się przede wszystkim interwencyjną, profilaktyczną opieką psychologiczną, stosowaną wobec policjantów i pracowników policji. (…) Zajmowanie się ofiarami przestępstw z kolei dotyczy bardzo sporadycznych sytuacji, np. wtedy, kiedy udzielamy wsparcia w wykonywaniu czynności już wykrywczych czy postępowaniach przygotowawczych, albo kiedy jest sytuacja wyjątkowo trudna dla tych ludzi i nieludzkie jest pozostawienie ich bez naszej pomocy” – mówi nadkomisarz Mariola Wołoszyn Siemion, psycholog w Zespole Psychologa Koordynatora Biura Kadr i Szkoleń KWP.

Przypomniała, że interwencja psychologa jest konieczna m.in. w przypadkach strzelanin, bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia policjanta, śmierci samobójczej kolegi, udziału policjanta w wydarzeniach, w których ofiarami są dzieci.

„Jesteśmy zorganizowani w policji od 1996 roku. Wtedy psychologowie w policji zostali wyodrębnieni , bo oczywiście byli w niej obecni od dawna. (…) W tej chwili mamy w Polsce 106 psychologów policyjnych z tzw. sekcji, zespołów psychologów. Są jeszcze psychologowie w szkole, którzy uczą psychologii, oraz psychologowie w sekcji doboru. W sumie około 200 osób” – tłumaczy Mariola Wołoszyn Siemion.

Zaznacza, że nie jest to liczba wystarczająca m.in. ze względu na pojawiające się wciąż nowe dziedziny ich pracy.

Korzyści policji wynikające z korzystania z usług psychologów są różnorakie - od pomocy przy naborze na określone stanowiska służbowe (np. negocjatorzy policyjni, analitycy kryminalni, policjanci do wykonywania zadań w misjach pokojowych), możliwości uzyskania pomocy psychologicznej dla siebie i swoich bliskich, do możliwości skorzystania z ich wiedzy w służbie (np. taktyka przesłuchania, profilowanie nieznanych sprawców przestępstw, negocjacje policyjne, mediacje w sytuacjach konfliktów interpersonalnych w zespołach).KLI

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psycholog: reagowania na niebezpieczne sytuacje trzeba uczyć już w szkole

  • Fot. Adobe Stock

    Na przekór tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego: nastolatki wierzą, że mogą więcej - w krajach, gdzie mogą mniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera