<p>W najstarszej łódzkiej aptece, mieszczącej się przy placu Wolności, powstanie Muzeum Farmacji. Ma ono ruszyć w połowie przyszłego roku.</p>
W muzeum zgromadzone zostaną m.in. urządzenia do produkcji leków i stare meble. Zostaną one sprowadzone z innych łódzkich aptek. Według pomysłodawców, osoby zwiedzające muzeum będą mogły zobaczyć, jak wytwarza się leki.
"Chcielibyśmy pokazać jak funkcjonowała apteka kilkadziesiąt lat temu. Za kilka tygodni rozpoczniemy remont apteki. Na jej potrzeby zaadoptujemy też pomieszczenia piwniczne, obecnie niewykorzystane" – powiedział w środę w rozmowie z dziennikarzami jeden z pomysłodawców muzeum, Aleksy Banasiak. Dodał, że apteka nie zostanie zamknięta na czas remontu.
Pierwszą w Łodzi aptekę założył Karol Ketschon w 1828 r. Na Plac Wolności przeniesiono ją w latach 40. XIX w. Znajdują się w niej oryginalne pomieszczenia, gdzie przygotowywano leki i salonik apteczny. Przetrwała ona II wojnę światową; była jedyną działającą w łódzkim getcie. W 1951 r. została upaństwowiona i była systematycznie ograbiana z przyrządów aptecznych i neoklasycystycznych mebli. Te, które pozostały, znajdują się pod opieką konserwatora zabytków. BLE
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.