Jeżozwierz znalazł właściciela

<p>Wyjaśniła się zagadka związana z pojawienia się jeżozwierza w Chlewicach w woj. zachodniopomorskim. Okazało się, że należy do mieszkańca oddalonej o osiem km wsi Gudzisz, będąc wspólnie z drugim osobnikiem tego gatunku atrakcją w jego ogrodzie. Kilka dni temu trzymana przez Piotra Knapa para jeżozwierzy uciekła, po tym jak ich właściciel przez nieuwagę nie domknął furtki w klatce.</p>

Pan Piotr z Gudzisza kupił jeżozwierze afrykańskie od hodowcy z Holandii, wydał na nie 200 euro. Jak powiedział PAP, zwierzęta trzymał w wolierze w przydomowym ogrodzie w celach ozdobnych. Posiada umowę ich kupna, wypis ze stacji kwarantanny i pozostałe dokumenty. 

Po tym jak uciekły, ich właściciel stracił już nadzieję na odnalezienie pary, ale okazało się, że egzotyczny samiec zagościł w zagrodzie pana Krzysztofa Białego we wsi Chlewice. Nieproszony gość zjawił się tam w nocy z niedzieli. Po okolicy nadal może błąkać się jego partnerka.
   
Pana Krzysztofa obudziło ujadanie psów. Kiedy wyszedł na podwórko zobaczył niespotykane zwierzę, które broniło się przed atakującymi je psami strosząc pióropusz kolców na ogonie. 

Państwu Białym pozostanie pamiątka po wizycie jeżozwierza. Z pyska dwóch psów gospodarz musiał wyciągać kilka długich kolców. Jak przyznała pani Ewa Biała, jeżozwierz okazał się bardzo kłopotliwym gościem. Duży gryzoń, chcąc wydostać się ze stodoły, gdzie został zamknięty podgryzał jej drzwi i grube drewniane belki.

Jeżozwierze to jedne z największych gryzoni. Żyją w Afryce, Azji i Indonezji, a jeden z gatunków - afrykański - sięga do Europy. Tylna część grzbietu i boki ciała tych zwierząt są pokryte grubymi, długimi i ostrymi kolcami. Zaatakowane stroszą kolce usiłując je wbić w napastnika.  MMD

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera