Około 250 oryginalnych zabytków odkrytych w <strong>Truso</strong>, wikińskiej osadzie handlowej, będzie prezentowanych od 11 października na wystawie w <a href="http://www.pma.pl/">Państwowym Muzeum Archeologicznym</a> w Warszawie.
Liczne unikatowe zabytki, zestawione w gablotach, pochodzą z warsztatów bursztyniarskiego, złotniczego, kowalskiego, szklarskiego i rokowniczego, odkrytych w Truso. Znaleziska w postaci monet, odważników, fragmentów wag, a także przedmiotów importowanych z innych ośrodków europejskich, ilustrują skalę intensywności ówczesnej wymiany handlowej.
Osada w Truso – obecnie Janów Pomorski koło Elbląga – została założona na wschodnim brzegu jeziora Drużno we wczesnym średniowieczu, najprawdopodobniej przez wikingów z Danii. Był to ważny ośrodek wymiany handlowej i rzemieślniczej w tej części Europy. Zajmowała ona około 20 hektarów. Tu zbiegały się ważne szlaki lądowe i wodne, a dzięki istniejącemu we wczesnym średniowieczu połączeniu jeziora z Bałtykiem docierały do portu statki morskie.
Do niedawna ta wikińska osada była znana tylko z relacji anglosaskiego żeglarza Wulfstana, który w IX wieku odwiedził Truso. Pomimo wieloletnich wcześniejszych poszukiwań i prób lokalizacji, port został odkryty dopiero w 1982 roku przez dr Marka Jagodzińskiego, archeologa z Muzeum w Elblągu. Prace wykopaliskowe, prowadzone do dziś, pozwoliły odtworzyć zabudowę portu, rozplanowanie osady, a także wygląd typowego wikińskiego długiego domu.
Prezentowane zabytki i rekonstrukcje pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Scenariusz wystawy opracowali dr Marek Jagodziński (Muzeum Archeologiczno-Historyczne.-Elbląg)
i mgr Anna Grossman (Muzeum Archeologiczne - Biskupin). Kuratorem wystawy jest mgr Magdalena Ruszkowska (PMA - Warszawa), a oprawę plastyczną przygotowała mgr Anna Grossman (Muzeum Archeologiczne - Biskupin).
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, ul. Długa 52 – Arsenał (wejście od ogrodu Krasińskich). Wystawa czynna od wtorku do czwartku w godzinach 9– 16, w piątki 11-18, w niedziele 10-16. W soboty muzeum nieczynne.
PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.