
<p><strong>"Po ostatnich zimnych nocach, tuż przed zmrokiem i o świcie można usłyszeć przeciągłe stękanie i porykiwanie samców.</strong> Swe miłosne uniesienia wyrażają głośnymi stęknięciami, uderzaniem +wieńcami+ o drzewa, przeciągłym rykiem odbijającym się echem po górach" - opowiada rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. W lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich.</p>
"Przeciągły ryk godowy jelenia można usłyszeć na przełomie września i października, najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Często jego głos brany jest mylnie przez turystów za ryk niedźwiedzia. Byki podczas rykowiska mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć. Nad ich bezpieczeństwem czuwają jednak łanie z podporządkowanego stada, tzw. chmary" - wyjaśnia rzecznik.
Polowanie w okresie rykowiska jest jedną z największych atrakcji myśliwskich, ale - jak przypomina Marszałek, dozwolony jest tylko odstrzał byków selekcyjnych, czyli osobników z anomaliami rozwojowymi i byków starych, powyżej 10 lat. "Nie dopuszcza się odstrzału byków o prawidłowej budowie poroża, traktując je jako byki przyszłościowe, biorące udział w reprodukcji gatunku" - zaznacza.
Poroże jelenia, które rośnie od marca do sierpnia, jest cenionym trofeum myśliwskim.
W tym roku w lasach krośnieńskiej RDLP poluje wielu myśliwych, m.in. z Niemiec, Austrii, Francji, Belgii. Jak mówi Marszałek, tzw. turystyka łowiecka to nie tylko wpływy wynikające z polowań. "Rykowisko to przede wszystkim dochody dla właścicieli pensjonatów i kwater prywatnych oraz miejscowego handlu" - mówi. KYC
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.