<p>Niezwykły mechanizm, za pomocą którego wirus opryszczki zaraża komórki rogówki odkryli naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago. Jego poznanie zbliża nas do zrozumienia sposobu, w jaki wirus ten wymyka się spod kontroli układu immunologicznego, napisali autorzy pracy na łamach wrześniowego numeru pisma "Journal of Cell Biology".</p>
Wyróżnia się dwie odmiany wirusa opryszczki (Herpes): HSV-1, który odpowiada za pojawienie się opryszczki wargowej (czyli tzw. „zimna” w okolicy ust) oraz HSV-2 wywołującego opryszczkę narządów płciowych. Jednak oba te szczepy mogą także infekować rogówkę - przezroczystą, wypukłą błonkę, będącą najbardziej zewnętrzną warstwą gałki ocznej. Każdego roku w USA odnotowuje się ok. 50 tys. nowych przypadków opryszczkowego zapalenia rogówki. Jest ona główną przyczyną zakaźnej ślepoty w tym kraju.
W około 25 proc. przypadków wirus opryszczki początkowo penetruje pierwszą - zewnętrzną warstwę rogówki, a następnie infekuje jej warstwę środkową – tzw. stromę (czyli istotę właściwą rogówki). Tego typu infekcję dużo trudniej wyleczyć; efektywność terapii jest znacznie niższa.
„Jest to spowodowane tym, że dotychczas nie poznano mechanizmu, którym posługuje się wirus przy zakażaniu istoty właściwej rogówki” - mówi biorący udział w badaniach Deepak Shukla. Wraz ze współpracownikami zaobserwował on, że wirus HSV-1 wnika do wnętrza komórek rogówki w procesie podobnym do tego, w którym komórki immunologiczne zwane fagocytami pochłaniają bakterie, wirusy i inne patogeny.
Jak opowiada Shukla, na zdjęciach z mikroskopu elektronowego wygląda to tak, jakby komórki stromy rogówki formowały długie ramiona, którymi sięgają w kierunku wirusa gromadząc jego cząsteczki, a następnie owijają się wokół nich. W ten sposób powstaje pęcherzyk (zawierający cząstki wirusa), który zostaje wprowadzony do wnętrza komórki rogówki. KPA
Pełna wersja artykułu znajduje się w Serwisie Naukowym PAP.
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.